Preben kan fejre 50-års jubilæum

Ved slutningen af sommerferien må Geocenter Møns Klint erkende, at sæsonen op til nu ligger under middel.
Gang i Ganløse: Ganløse Foreningshus holdt åbent i hus og have op for at vise nogle af mulighederne.
Der skal ske noget ved sydmotorvejens afkørsel 41, ellers skrider kommunen ind.
LP og M.C. Caffe leverer comedy- og freestylerap show, og så kan man høre om hiphop’ens fødsel i Danmark og især på Vestegnen
Festival: Frederikssund Festival nød at være tilbage i de vante rammer på Vikingepladsen.
Efter en hård start med corona-nedlukning og restriktioner ser Café Hyggestund’ i Birkerød frem mod lysere tider til trods for krig i Europa og stigende råvare-priser. Medejer Alexandra Palk fortæller her, hvordan det kan gå til.
Lørdag den 13. august er der fernisering i Ringsted Galleriet, når de for fjerde gang slår dørene op til endnu en udstilling, der fejrer dets 40-års jubilæum.
ERHVERV: Rasmus Degn A/S , huset med de enorme traktorer og biler i alle størrelser, fylder 75 år i år, hvor tredje generation styrer. Og fjerde generation er måske på vej i en virksomhed, hvor teknologien fylder mere og mere.
Forsvarsminister Morten Bødskov (S) skal mødes med sine kolleger fra Sverige og Norge til en snak om Rusland.