Du er her:  Forsiden >> Lokal>> Sorø
12. marts 2010
DSB lancerer ny køreplan

Sorø - 08. februar 2010 13:10
Print artiklen Tip os Tip en ven

Send artiklen Flere siddepladser til togpendlerne til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Flere siddepladser til togpendlerne

Andre læsere anbefaler:
Drømmehuset blev et mareridt
SORØ/RINGSTED: DSB har lyttet til kritikken fra pendlerklubberne på Sjælland: Der er kommet flere siddepladser på nogle af tog-morgenafgangene fra Slagelse, Sorø og Ringsted mod København.

- Fra mandag i sidste uge er der indsat flere togsæt på afgangen fra Sorø Station klokken 7.30/Ringsted 7.40, så på denne afgang er der siddepladser til alle, fortæller Rasmus Selsmark, der er talsmand for Sorø Pendlerklub.

Det halter dog fortsat med siddepladser på de fleste andre mylretidsafgange, vurderer Rasmus Selsmark.

Transportminister Lars Barfoed (C) henviser ellers til, at der skal være siddepladser til alle passagerer i 90 procent af afgangene, også i myldretiden.

Tilbage til forsiden  >> Lokal >> Sorø



Her skal Mary og Frederik bo
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Årets Pressefoto klik og se billederne