Foto:
Send artiklen Varmerente på 6,5 pct. er helt i orden til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Varmerente på 6,5 pct. er helt i orden
1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Ørslev/Terslev: Energitilsynets specialkonsulent Hans Rysgaard Jensen traf 3. maj 2011 en afgørelse, som igen går imod E.ONs fjernvarmekunders interesser, skriver DAGBLADET og Sjællandske.
Den faste rente på anlægsgælden i Ørslev-Terslev på 10,3 millioner kroner, har i flere år været 6,5 procent. Og det mener Hans Rysgaard Jensen ikke er "urimeligt eller i strid med varmeforsyningsloven", hvorfor Energitilsynets sekretariat lukker sagen.
Den kan dog genoptages på et senere tidspunkt, da sekretariatet på baggrund af en klage eller på eget initiativ ikke er "afskåret fra at foretage en bedømmelse af den aftalte rentesats".
Flere relevante nyheder Den faste rente på anlægsgælden i Ørslev-Terslev på 10,3 millioner kroner, har i flere år været 6,5 procent. Og det mener Hans Rysgaard Jensen ikke er "urimeligt eller i strid med varmeforsyningsloven", hvorfor Energitilsynets sekretariat lukker sagen.
Den kan dog genoptages på et senere tidspunkt, da sekretariatet på baggrund af en klage eller på eget initiativ ikke er "afskåret fra at foretage en bedømmelse af den aftalte rentesats".
- få nyhedsbrevet
- Jeg ved ikke hvem, som har aftalt den rente med os. Men E.ON har naturligvis ikke anket den, de får jo medhold, konstaterer Tine Susanne Olsen, som er fjernvarmekunde i Terslev, efter at E.ON-kunde og formand for Slagslunde Fjervarmelaug Marie Louise Allerslev, sendte afgørelsen til hende i går, som hun har fået udlevet ved aktindsigt.
Formanden for det halmfyrede og forbrugerejede Haslev Fjernvarme, Sigurd Bak Christensen, siger til Sn.dk, at Haslev Fjernvarmes faste rente lige nu er 5 procent.
- Den har tidligere været 4 procent, og hvis vi havde haft kommunegaranti, kunne lånet muligvis optages til en fast rente helt nede omkring 3 procent, vurderer Sigurd Bak Christensen.
Læs også DAGBLADET og Sjællandske







