Inge-Margrethe Madsen, Kaj Øgaard Sørensen, Kaj Bruzelius og Ernst Ellgaard ved torsdagens hyldest på Rådhuset i Værløse.
Foto: Allan Nørregaard
Foto: Allan Nørregaard
Send artiklen Varm hyldest til manden bag Kajs Avis til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Varm hyldest til manden bag Kajs Avis
2 har anbefalet denne artikel
Furesø: Bryllupssalen på Rådhuset i Værløse var torsdag eftermiddag rammen om en hyldest af Kaj Øgaard Sørensen - indehaveren af rekorden for den længste karriere som chefredaktør og ejer for den samme avis. Rekorden er optaget i Guinness Book of Records og lyder på 62 år og 99 dage - og det er jo nok værd at fejre.
I hvert fald havde et stort antal borgere lagt vejen forbi rådhuset, og de fik lov at opleve Værløse Gardens nye tromme-solokorps for fuld udblæsning. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
Flere relevante nyheder I hvert fald havde et stort antal borgere lagt vejen forbi rådhuset, og de fik lov at opleve Værløse Gardens nye tromme-solokorps for fuld udblæsning. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.
- få nyhedsbrevet
Der var taler af både forhenværende borgmester Ernst Ellgaard og nuværende borgmester Ole Bondo Christensen (S), ligesom Kaj Øgaard Sørensen selv tog mikrofonen.
Ernst Ellgaard er sammen med bankmanden Jan Bruzelius og journalisten Inge-Margrethe Madsen personerne bag "Guiness-gruppen", der har fået Kaj Øgaard Sørensen optaget i rekordbogen.
- Rekordbogen havde egentlig ikke en kategori, og da vi fortalte, at Kaj var både ejer, udgiver, journalist, trykker og uddeler, blev vi fortalt, at det var sandelig alt for mange kategorier. Men vi fandt ud af, at han var den længst siddende chefredaktør med perioden fra den 7. september 1945 til den 5. december 2007, fortalte Ernst Ellgaard.
I december 2007 stoppede den trykte udgave af avisen, hovedsageligt fordi Furesø Kommune smækkede pengekassen i og stoppede annonceringen i Kajs Avis. Men avisen er fortsat på nettet, og end ikke svær sygdom har stoppet Kaj Øgaard Sørensen.
Ole Bondo Christensen nævnte, at Kaj "har været efter os allesammen", men han bemærkede også, at Kaj mere end nogen anden har fremmet samhørigheden i kommunen.
Læs mere i Frederiksborg Amts Avis fredag.






