Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Blå Sommer
25. maj 2012
Zenia Bauer (th) og Mathilde Ilsøe er 13 år og en del af 1. Helsingørgruppe. De er netop kommet til Blå Sommer i Kliplev og skal til at bygge lejren op sammen kammeraterne.
Foto: Hans Jørgen Johansen.
Blå Sommer - 16. juli 2009 11:53
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Vandkampen er det bedste til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Vandkampen er det bedste

Andre læsere anbefaler:
Blå Sommer: - Jeg glæder mig allermest til vandkampen. Jeg ved ikke, hvornår det er, men det er en af de aktiviteter, jeg har meldt mig til, fortæller 13-årige spejder, Zenia Bauer fra Helsingør.

Vi fanger hende, netop som hun og resten af Helsingørgruppen ankommer til spejderlejren Blå Sommer i Kliplev i Sønderjylland onsdag eftermiddag. Der er omkring 100 fra Helsingørgruppen afsted på landslejren, og spørger man veninden Matilde Ilsøe, er der enighed lejrens store begivenhed.

- Jeg glæder mig også til vandkampen. Men også til bare at have det sjovt og få en masse gode oplevelser, siger Matilde Ilsøe, der også er 13 år.

Nu skal de dog først i gang med at bygge deres lejr op og få hentet rafter til brænde og byggeri og have lavet mad.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Blå Sommer


SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen