Zenia Bauer (th) og Mathilde Ilsøe er 13 år og en del af 1. Helsingørgruppe. De er netop kommet til Blå Sommer i Kliplev og skal til at bygge lejren op sammen kammeraterne.
Foto: Hans Jørgen Johansen.
Foto: Hans Jørgen Johansen.
Send artiklen Vandkampen er det bedste til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Vandkampen er det bedste
Andre læsere anbefaler:
Blå Sommer: - Jeg glæder mig allermest til vandkampen. Jeg ved ikke, hvornår det er, men det er en af de aktiviteter, jeg har meldt mig til, fortæller 13-årige spejder, Zenia Bauer fra Helsingør.
Vi fanger hende, netop som hun og resten af Helsingørgruppen ankommer til spejderlejren Blå Sommer i Kliplev i Sønderjylland onsdag eftermiddag. Der er omkring 100 fra Helsingørgruppen afsted på landslejren, og spørger man veninden Matilde Ilsøe, er der enighed lejrens store begivenhed.
- Jeg glæder mig også til vandkampen. Men også til bare at have det sjovt og få en masse gode oplevelser, siger Matilde Ilsøe, der også er 13 år.
Flere relevante nyheder Vi fanger hende, netop som hun og resten af Helsingørgruppen ankommer til spejderlejren Blå Sommer i Kliplev i Sønderjylland onsdag eftermiddag. Der er omkring 100 fra Helsingørgruppen afsted på landslejren, og spørger man veninden Matilde Ilsøe, er der enighed lejrens store begivenhed.
- Jeg glæder mig også til vandkampen. Men også til bare at have det sjovt og få en masse gode oplevelser, siger Matilde Ilsøe, der også er 13 år.
- få nyhedsbrevet
Nu skal de dog først i gang med at bygge deres lejr op og få hentet rafter til brænde og byggeri og have lavet mad.





