Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
07. februar 2012
Danmark - 08. september 2010 07:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen VIP-billetter var ikke bestikkelse til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

VIP-billetter var ikke bestikkelse

Politidirektør i Midt- og Vestjylland går fri. VIP-billetter til koncerter for over 12.000 kroner var ikke bestikkelse, fastslår statsadvokaten i Viborg.
Det er ikke bestikkelse, at politidirektør Jens Kaasgaard siden januar 2007 har modtaget gratis billetter til i alt 13 sports- og koncertarrangementer i Messecenter Herning.

Det fastslår statsadvokaten i Viborg, Peter Brøndt Jørgensen.

Prisen for de gratis VIP-billetter til Jens Kaasgaard og en ledsager løb op i knap 12.500 kroner. Og da Messecenteret er afhængigt af politidirektørens tilladelse til at holde arrangementer, kan VIP-billetterne ses som bestikkelse, mente en borger fra Odense, der meldte Kaasgaard til politiet.

Afgørelsen om at stoppe efterforskningen begrunder statsadvokaten blandt andet med, at der ikke er konkrete retningslinjer, når det kommer til offentlige personers deltagelse i arrangementer såsom koncerter i Messecenter Herning.

Dertil tilføjer Peter Brøndt Jørgensen, at der ikke er noget, der indikerer, at politidirektøren har haft forsæt til at modtage bestikkelse.

- Jeg har ikke taget stilling til, om deltagelsen objektivt var "berettiget" eller "uberettiget" i straffelovens forstand. Jeg har alene taget stilling til politidirektørens forsæt, eller mangel på samme, skriver statsadvokaten i sin afgørelse.

I stedet henviser statsadvokaten til, at spørgsmålet om, hvornår deltagelse i sociale arrangementer er berettiget, skal behandles på et generelt plan.

Det har fået justitsminister Lars Barfoed (K) til at melde ud, at der skal fastsættes klare retningslinjer på området.

- I lyset af den opmærksomhed, der er med hensyn til offentligt ansattes deltagelse i arrangementer, der afholdes af private, vil jeg finde det rigtigst, at der bliver lavet generelle retningslinjer på området, har Lars Barfoed tidligere sagt om sagen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk