Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Danmark
25. maj 2012
Danmark - 23. februar 2012 14:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Unge skal lære sundere livsstil til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Unge skal lære sundere livsstil

Erhvervsskoleelevers livsstil halter. Nyt projekt skal få mange flere elever til at gennemføre uddannelsen.
Mange elever på landets erhvervsskoler sakker bagud i feltet sammenlignet med andre jævnaldrende unge, når det gælder sundhed. De ryger og drikker mere og motionerer mindre.

En cola og en pizzaslice som dagens første morgenmåltid, og øjnene falder i allerede kun halvvejs igennem skoledagen. Frafaldet er derfor stort på erhvervsskolerne.

Nu får 100.000 elever på skolerne muligheden for en sundere hverdag med et nyt projekt.

Bag står Dansk Firmaidrætsforbund og Erhvervsskolernes Elev-Organisation (EEO) med støtte af Nordea-fonden. Det toårige projekt forventes at fastholde 1750 elever, som ellers ville være droppet ud af uddannelsen og dermed spare samfundet for mange millioner kroner.

De kommende social- og sundhedsassistenter, frisører, chauffører og tømrere skal op af stolene i timerne og pauserne for at dyrke motion og have muligheden for at købe sundere mad i kantinen, samtidig med at de lærer om sund kost.

- Vi vil gerne motivere eleverne, inden de kommer ud på arbejdspladsen, hvor mange ender i fysisk hårde job og bliver en del af faggrupper, som ofte slås med store livsstilsproblemer, siger Peder Bisgaard, formand for Dansk Firmaidrætsforbund.

Formand Christian Treholt fra EEO ser frem til projektet:

- Erhvervsskoleelever har ikke idræt på skemaet som på gymnasierne. Vi tror, at projektet kan være med til, at færre falder fra uddannelserne, siger han.

Nordea-fonden støtter med 3,75 millioner kroner. De lægges oven i de seks millioner kroner, som Dansk Firmaidrætsforbund har afsat til projektet de næste to år.

I alt går der 125.000 elever på landets erhvervsskoler, men 46 procent af eleverne falder fra ifølge Ugebrevet A4.

Et forsøg på Aarhus Social- og Sundhedsskole har vist, at frafaldet kan halveres ved blandt andet at indføre idræt på skolen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Danmark



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen