Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Kalundborg
25. maj 2012

Foto:
Kalundborg - 01. december 2010 11:41 Opdateret 01. december 2010 12:12
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Unge AK81´ere anholdt ved Gørlev til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Unge AK81´ere anholdt ved Gørlev

4 har anbefalet denne artikel
Politiet anholdt mandag to mænd med tilknytning til Hells Angels' støttegruppe AK81 i et sommerhus nogle kilometer uden for Gørlev. Det skriver Ritzau.

I huset hos de to mænd på henholdsvis 19 og 29 år fandt politiet to pistoler med tilhørende ammunition. Ved Københavns Dommervagt er de nu blevet varetægtsfængslet i tre uger for et drabsforsøg i bandekonflikten.

Attentat mislykkedes

De mistænkes for at have planlagt at dræbe et eller flere medlemmer af en rivaliserende bande omkring Blågårds Plads. Imidlertid lykkedes det politiet at forpurre planerne, så det blev ved et forsøg.Fire AK81'ere nu er fængslet i sagen. De to, der blev anholdt i nærheden af Gørlev, har været efterlyst siden 2. september, hvor attentatet skulle være udført. Ud over drabsforsøg er de fire mænd sigtet for besiddelse af skydevåbnene, for at have stjålet flugtbilen og for at have planlagt at brænde den af med brug af benzin, som de medbragte i to store sodavandsflasker.
Unge AK81´ere anholdt ved Gørlev

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Kalundborg



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen