Send artiklen USA kritiserer Iran for atom-fiasko til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
USA kritiserer Iran for atom-fiasko
Andre læsere anbefaler:
Det Hvide Hus langer voldsomt ud efter Iran, der nægter at opfylde dets internationale atomforpligtelser.
Det Hvide Hus kritiserer onsdag Iran for ikke at ville samarbejde med FN's Internationale Atomagentur, IAEA.
Amerikanerne siger, at det igen viser, at styret i Teheran mangler vilje til at opfylde dets internationale forpligtelser i forhold til landets atomprogram.
Talsmand for Det Hvide Hus, Jay Carney, siger også, at USA fortsætter med at evaluere Irans intentioner, efter at styret i sidste uge sendte et brev til EU's udenrigspolitiske koordinator, Catherine Ashton.
Flere relevante nyheder Amerikanerne siger, at det igen viser, at styret i Teheran mangler vilje til at opfylde dets internationale forpligtelser i forhold til landets atomprogram.
Talsmand for Det Hvide Hus, Jay Carney, siger også, at USA fortsætter med at evaluere Irans intentioner, efter at styret i sidste uge sendte et brev til EU's udenrigspolitiske koordinator, Catherine Ashton.
- få nyhedsbrevet
Det gav anledning til håb om at få genoptaget drøftelserne mellem Iran og verdens stormagter.
- Denne særlige handling fra Irans side viser, at styret i Teheran ikke har ændret holdning og optræden, når det kommer til at efterkomme dets internationale forpligtelser, siger Carney.
Det skete, da FN's atomobservatører blev nægtet adgang til et iransk militæranlæg, hvor der ifølge FN foregår mistænkelige nukleare aktiviteter.
- Det er skuffende, at Iran ikke har accepteret vores anmodning om at besøge Parchin militæranlægget, siger Yukiya Amano, der er generaldirektør i Det Internationale Atomenergiagentur.
IAEA's observatørhold, der ledes af chefinspektør Herman Nackaerts, er rejst tilbage til organisationens hovedsæde i Wien onsdag.
Observatørernes rejse har været set som en forløber til en genoptagelse af de forhandlinger mellem Iran og stormagterne USA, Kina, Frankrig, Storbritannien og Tyskland, der brød sammen for 13 måneder siden.
En rapport fra IAEA fra november sidste år viste, at Iran havde igangsat aktiviteter på en række områder, der er "relevante i forhold til produktion af atomvåben".
Iran nægter, at landet skulle være i gang med at fremstille atomvåben.






