Pas på - en tyv har stjålet et lattergasanlæg fra tandlæge Nikolajsen i Havnegade. Tegning Mikael Nielsen
Foto:
Foto:
Send artiklen Tyv løb med lattergas fra tandlæge til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Tyv løb med lattergas fra tandlæge
Andre læsere anbefaler:
Måske er der nogen, som i dette øjeblik selv er i fuld gang med at trække en tand ud hjemme i køkkenet.
Tandlæge Jan Sejr Nicolajsen i Næstved har nemlig haft indbrud, og her er blandt andet forsvundet et komplet lattergas-anlæg. - Det er et meget underligt indbrud. Jeg har svært ved at se, hvem der skulle have glæde af det, siger tandlæge Jonas Nikolajsen til Sjællandske.
Flere relevante nyheder Tandlæge Jan Sejr Nicolajsen i Næstved har nemlig haft indbrud, og her er blandt andet forsvundet et komplet lattergas-anlæg. - Det er et meget underligt indbrud. Jeg har svært ved at se, hvem der skulle have glæde af det, siger tandlæge Jonas Nikolajsen til Sjællandske.
Godt for børn
Lattergas bliver brugt til patienter, som har tandlægeskræk. Det er ofte børn, der bliver tilbudt inhalation af lattergas, men der er også voksne, som foretrækker en maske frem for at blive bedøvet med en indsprøjtning.- få nyhedsbrevet
Tandlægen har svært ved at forestille sig, at eksempelvis personer fra narkomiljøet i byen vil kunne få glæde af apparaturet, som er monteret på et rullestativ.
Billigt grin
- Man skal vide præcis, hvordan blandingen af ilt og lattergas skal stå. Ellers kan man komme til at overdosere, siger Jonas Nicolajsen, der dog ikke tør afvise, at der er en tyv, der har fået sig et billigt grin.Danske tandlæger er blandt de få, som har tilladelse til at administrere brug af lattergas. Uhensigtmæssig brug af lattergas kan være farligt, men der er en sikkerhedsordning på udstyret.
Lokalpolitiet i Næstved er opmærksomme på det usædvanlige kostervalg, men herfra er der endnu ikke noget spor af udstyret, der har en værdi af 30.000 kroner. I forbindelse med indbruddet blev der også stjålet en bærbar Macbook.







har ikke en disse med det at gøre.. undrer mig bare..
Er da synd for den unge mand der mangler sin bil..