Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Kalundborg
10. februar 2012
Trængt turisme får kommunalt forskud
Sidste år mistede VisitKalundborg mange indtægter på manglende udlejning af sommerhuse. Feriegæsterne efterspurgte ganske enkelt ikke feriehusene i samme grad som tidligere. Flytningen til Kaalund Kloster blev også dyrere end budgetteret.

Kalundborg - 31. august 2010 13:30
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Trængt turisme får kommunalt forskud til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Trængt turisme får kommunalt forskud

VisitKalundborg, turistorganisation, har masser af planer og ideer til aktiviteter, der skal fremme tuismens vilkår og muligheder i og udenfor de kommunale grænser. Der er bare et problem: VisitKalundborg har ingen penge. De er allerede brugt. Det skriver Sjællandske.

På den baggrund havde turistchef Rene Bengtsson ansøgt Kalundborg Kommune om forskud på en halv million kroner. En ansøgning, medlem af økonomiudvalget, Sten Drejø (S) ikke kunne støtte. Og den modstand fastholdt han, da sagen blev behandlet i kommunalbestyrelsen - hvor pengene blev bevilget af et stort flertal. Såfremt de folkevalgte ikke havde accepteret forskuddet, ville der ikke være penge til lønninger. Og begrundelsen for at imødekomme det ansøgte blev da også af borgmester Martin Damm (V) understreget med, at der er tale om et forskud - ikke om en ekstra bevilling.

- Det kan godt være, at det er mig, der ikke kan få det ind i mit lille hoved. Men jeg fatter ikke, at VisitKalundborg til medierne kan berette om, hvor godt det går, når det så viser sig, at der er stort underskud. Det er jo ikke det indtryk, organisationen har meldt ud til offentligheden, siger Sten Drejø.
Trængt turisme får kommunalt forskud
Sten Drejø (S): - Det vil blive svært for VisitKalundborg at gnave gælden af de kommende år.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Kalundborg



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk