Denne gang bliver der "kun" 80 kandidater på stemmesedlen til kommunalvalget i Sorø.
Foto: Anders Ole Olsen
Foto: Anders Ole Olsen
Send artiklen Trængsel på højrefløjen til valget til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Trængsel på højrefløjen til valget
2 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
SORØ: Det bliver en anelse nemmere at komme til at sætte sig på en af de 25 taburetter i byrådssalen denne gang, idet der kun er 80 kandidater at vælge imellem, når der skal stemmes den 17. november, mod 115 kandidater ved valget i 2005.
Der stiller i alt 11 partier og lister op til valget, og de fire "store" Socialdemokraterne, SF, De Konservative og Venstre tegner sig ikke overraskende for langt størstedelen af navnene på stemmesedlen med til sammen 58 kandidater.
I den anden ende stiller henholdsvis Retsforbundet og Liberalsocialisterne kun med en enkelt kandidat hver, og så kom der i allersidste øjeblik to helt nye lister på banen.
Flere relevante nyheder Der stiller i alt 11 partier og lister op til valget, og de fire "store" Socialdemokraterne, SF, De Konservative og Venstre tegner sig ikke overraskende for langt størstedelen af navnene på stemmesedlen med til sammen 58 kandidater.
I den anden ende stiller henholdsvis Retsforbundet og Liberalsocialisterne kun med en enkelt kandidat hver, og så kom der i allersidste øjeblik to helt nye lister på banen.
- få nyhedsbrevet
Det er Danmarks Nationale Liste og Folkebevægelsen Ret og Velfærd, der hver stiller med to kandidater.
Bag navnet Danmarks Nationale Liste gemmer sig den nu 67-årige efterlønner Lars Bjørnbak Hallstein fra Verup, der ved sidste valg stillede op under navnet "Vælgerforeningen Danmark" og scorede hele 6 stemmer på et eneste programpunkt, der gik ud på at standse indvandringen til Danmark.
Folkebevægelsen Ret- og Velfærd er også at finde på den yderste højrefløj med den tidligere Fremskridtsmand, Jørn Herkild fra Skælskør i spidsen, og de vil kæmpe for borgernes rettigheder, som man mener især trædes under fode i de offentlige forvaltninger.






