Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Faxe
25. maj 2012
Dåseøl kan bruges til lidt af hvert - også til at slukke bilbrande.
Foto: NF/Scanpix Nordfoto
Faxe - 04. september 2009 10:09
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen To dåseøl slukkede bilbrand til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

To dåseøl slukkede bilbrand

Rønnede: At biler og alkohol ikke hører sammen, ved de fleste vel - biler og alkohol er en farlig cocktail.

Og så alligevel. At have et par dåseøl liggende i bilen skader jo aldrig, så længe de ikke bliver åbnet - men de kan altså også, i sjældne tilfælde, gavne, når de bliver åbnet!

Det er en bilist på Sydmotorvejen torsdag ved 13-tiden et godt eksempel på.

Manden kom kørende stille og roligt, da han opdagede, at der var noget galt, der var simpelthen gået ild i motoren. Manden ringede efter hjælp, og så for han selv ud og foretog en rask gang førstehjælp. To dåseøl blev rystet grundigt, inden de blev åbnet og hældt over flammerne.

Og vupti, ilden gik ud, og manden kunne ringe og sige, at det ikke var nødvendigt at sende den store brandsprøjte.

- Han har sikkert grædt sine modige tårer over at skulle bruge øllerne på dén måde, mener landbetjent Jens Korsager.

Men han tror nu alligevel, at manden var glad for at have reddet sin bil - selv om motoren altså var i sådan en stand, at han måtte have Dansk Autohjælp til at slæbe den væk.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Faxe



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen