Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Helsingør
25. maj 2012
Uheldet så meget voldsomt ud.
Foto: Kim Bergsaker
Helsingør - 22. januar 2012 11:44
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen To alvorlige ulykker på spejlblank vej til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

To alvorlige ulykker på spejlblank vej

Plejelt: Kort efter klokken 09 søndag formiddag skete der to voldsomme eneulykker med få minutters mellemrum på Esrumvej, der søndag formiddag ifølge Nordsjællands Politi var spejlblank. Ulykkerne fandt sted ud for Bøtterupvej ved Plejelt og et stykke længere nede af vejen i retning mod Esbønderup. Det skriver Frederiksborg Amts Avis.

I begge tilfælde rykkede Nordsjællands Brandvæsen samt ambulancer ud med det samme, da man frygtede, at der var fastklemte i bilerne. Det viste sig imidlertid ikke at være tilfældet selv om begge biler havde slået kolbøtter.

Begge tilskadekomne blev kørt med ambulance til Hillerød Hospital, og i det ene af tilfældene skete det med fuld udrykning.

Vagtchef Erik Skriver oplyser til Frederiksborg Amts Avis, at begge bilister ser ud til at være sluppet fra uheldet uden alvorlige skader.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Helsingør



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen