Du er her:  Forsiden >> Danmark
02. september 2010
Billede
ARKIV - Socialdemokraernes formand Helle Thorning-Schmidt har givet divergerende oplysninger om sin mand Stephen Kinnocks ophold i Danmark.

Danmark - 29. juli 2010 12:05 Opdateret 29. juli 2010 12:22
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Thorning indrømmer fejlagtige oplysninger til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Thorning indrømmer fejlagtige oplysninger

Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, erkender, at hun i efteråret gav forkerte oplysninger om sin mand, Stephen Kinnock, til Justitsministeriet.
Der var forkerte oplysninger, i den mail, som Socialdemokraternes formand, Helle Thorning-Schmidt, den 14. oktober 2009 sendte til Justitsministeriets civilkontor.

Det indrømmer hun i en mail til Ritzau. Fejlen gælder hendes ægtemand, Stephen Kinnock, oplyser hun.

- De oplysninger, der i efteråret 2009 blev sendt til Justisministeriet vedr. min mands tilskødning af vores ejendom, har vist sig ikke at være præcise. Det var en sløset fejl, som jeg naturligvis beklager, skriver Helle Thorning-Schmidt.

Ifølge dagbladet B.T., som har fået aktindsigt i mailen, søger hun tilladelse fra Justitsministeriet til, at hendes mand som udenlandsk statsborger kan stå som medejer af familiens hus på Østerbro i København.

"Min mand er i Danmark hver weekend fra fredag til mandag hele året rundt", skriver Helle Thorning-Schmidt i mailen. Dermed opholder han sig 208 dage årligt i Danmark. Hun har før forklaret skattevæsnet, at Stephen Kinnock var langt færre dage i Danmark.

"Vi er kommet frem til, at han er i Danmark 33 weekender om året", sagde Helle Thorning-Schmidt den 1. juli til Berlingske Tidende.

Hun lover nu at rette fejlen i mailen til Justitsministeriet.

- Vi vil nu tilsende Justitsministeriet den endelige opgørelse af min mands ophold i Danmark. Om det får konsekvenser for Justitsministeriets tidligere afgørelse, vil vi lade være op til Justitsministeriets samlede vurdering af de afgivne oplysninger, skriver Helle Thorning-Schmidt.

Tilbage til forsiden  >> Danmark



Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Fotokonkurrence - klik og læs: Skyd en skøn plet fra Sjælland