Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Køge
25. maj 2012
Der er politisk flertal for at lade den lovpligtige tandregulering af børn under 18 år forblive på kommunale hænder. S, SF og DF er imod et udbud af opgaven.
Foto:
Køge - 21. februar 2012 14:39
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Tænder bliver på kommunale hænder til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Tænder bliver på kommunale hænder

1 har anbefalet denne artikel
Køge: Der kommer ikke et udbud af den kommunale opgave med tandregulering af børn under 18 år i Køge Kommune.

Sagen om tandregulering har i et stykke tid vandret frem og tilbage i det politiske system, fordi den kommunale tandreguleringsklinik i Boholte står foran udvidelse.

Men før politikerne i kommunens økonomiudvalg ville godkendte det projekt, ville de lige have undersøgt, om det var en mulighed at lade private rette tænderne på kommunens børn.

Det var det ikke, for et flertal i det politiske system er imod. Det stod klart, da økonomiudvalget behandlede sagen. Her stemte Socialdemokraterne, SF og DF imod et udbud, mens Venstre og Konservative samt Demokratilisten gerne havde set et udbud.

Dermed tyder alt på, at udvidelsen af klinikken kan sættes i gang, når sagen har været endeligt behandlet i byrådet, hvilket sker den 28. februar.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Køge



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Læs også Køgenu.dk
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen