Ved generalforsamlingen blev TIK's idrætsfonds priser uddelt. Jette Poder til venstre modtog "Carl R. Nielsens rejselegat", Henning Aasberg og Tommy Fleischer fik "Eiler Olsens Skulderklap" sammen med Tom Friisgaard og Villy Rosendahl-Kaa, der dog ikke var til stede, og endelig modtog Jakob Olsen "Vaske Svends mindelegat" på håndboldungdommens vegne. Carsten Petersen yderst til højre var idrætsfondens glade giver.
Foto:
Foto:
Send artiklen TIK uenig i kommunens krav til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
TIK uenig i kommunens krav
Andre læsere anbefaler:
Taastrup: Høje-Taastrup Kommunes øgede fokus på at sikre sig foreningers eventuelle aktiver ved opløsning huer ikke Taastrup Idræts Klubs hovedformand, Bent Poulsen.
Det kom frem på den store idrætsklubs hovedgeneralforsamling onsdag aften som svar på et spørgsmål fra hans forgænger på formandsposten, Erhardt Franzen.
Erhardt Franzen har oplevet kommunens krav på området i forbindelse med sit arbejde med at etablere Taastrup Fitness Forening under Taastrup Idræts Klub, TIK, Høje Taastrup Idrætsforening, HTI, Taastrup B70 og Taastrup Fodbold Club, TFC.
Flere relevante nyheder Det kom frem på den store idrætsklubs hovedgeneralforsamling onsdag aften som svar på et spørgsmål fra hans forgænger på formandsposten, Erhardt Franzen.
Erhardt Franzen har oplevet kommunens krav på området i forbindelse med sit arbejde med at etablere Taastrup Fitness Forening under Taastrup Idræts Klub, TIK, Høje Taastrup Idrætsforening, HTI, Taastrup B70 og Taastrup Fodbold Club, TFC.
- få nyhedsbrevet
- Vi har i Idrættens Samråd drøftet kommunens nye linje, der går på, at foreninger for at få kommunens godkendelse i deres opløsningsparagraf skal skrive, at aktiver ved opløsning tilfalder kommunen og ikke som tidligere kutyme hovedforeningen, hvis der er en sådan. I folkeoplysningsloven står der intet om, at midler skal tilfalde kommunen. Personligt synes jeg, at kommunens krav er forkert, men hvad er TIK's holdning til det nye godkendelseskrav? spurgte Erhardt Franzen.
- Vi er meget ueninge med kommunen. Folkeoplysningsudvalgets krav for en godkendelse er urimelig. Midler efter en opløsning bør tilgå hovedforeningen, lød Bent Poulsen svar prompte.






