Send artiklen Sygehusplanen skydes ned i Ringsted til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Sygehusplanen skydes ned i Ringsted
Af David Arnholm
RINGSTED: Forliget om Region Sjællands sygehusstruktur - der placerer hovedsygehuset i Køge og akutsygehusene i Holbæk, Slagelse og Nykøbing F. - møder kraftig kritik i Ringsted.
- Det er en uambitiøs plan, og det er en forhastet beslutning, gruppeformændene kom frem til efter seks timer, mener Ringsteds borgmester, Niels Ulrich Hermansen (V).
Kommunen har været særdeles aktiv i bestræbelserne på at få hovedsygehuset til byen og har blandt andet fået gennemført en meningsmåling, der viste, at et stort flertal af regionens borgere mener, beslutningsgrundlaget er for tyndt.
Flere relevante nyheder - Det er en uambitiøs plan, og det er en forhastet beslutning, gruppeformændene kom frem til efter seks timer, mener Ringsteds borgmester, Niels Ulrich Hermansen (V).
Kommunen har været særdeles aktiv i bestræbelserne på at få hovedsygehuset til byen og har blandt andet fået gennemført en meningsmåling, der viste, at et stort flertal af regionens borgere mener, beslutningsgrundlaget er for tyndt.
- få nyhedsbrevet
- Og det er et spinkelt flertal, der står bag forliget, så arbejdet med at nå frem til noget bedre må fortsætte. I Ringsted vil vi overveje, hvordan vi gør det sammen med Roskilde og Næstved. Vi har tiden frem til 16. marts, og den vil vi bruge så aktivt som muligt, lover borgmesteren.
Aktiviteterne på Ringsted Sygehus skal ifølge aftalen fortsætte, til de samlet kan flyttes til et akutsygehus eller hovedsygehuset. Derefter planlægges et sundhedscenter indrettet på sygehuset i samarbejde med Ringsted Kommune.
- Tanken om sundhedscentre er god nok, men det er bare en lille streg i den store sygehusplan, bemærker Niels Ulrich Hermansen.








