Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Slagelse
25. maj 2012
Mette Poulsen blev bange, da den 55-årige mand både kastede med tomme øldåser og udviste et truende adfærd. Her ses hun sammen med Carsten Lauridsen, der er butikschef i Kiwi.
Foto: Josefine Klitgaard
Slagelse - 01. februar 2012 17:20
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Syg og fuld mand med kniv gik amok og blev anholdt i Kiwi til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Syg og fuld mand med kniv gik amok og blev anholdt i Kiwi

Korsør: En 55-årig mand fra Korsør har i den sidste tid ikke har været velkommen i byens dagligvarer-butikker, og det er der en grund til.

- Han var meget aggressiv og kastede tomme øldåser efter både kunder og personale, fortæller Mette Poulsen, der er nøglebærer.

Det vil sige, at Mette Poulsen er den, der hver aften inden lukketid sørger for, at supermarkedet Kiwi på Nor Alleen er fyldt op med varer på hylderne og får lukket og slukket.

Tirsdag aften klokken 18.46 får politiet en anmeldelse om, at manden smider med varer efter folk.

- Jeg vil nok sige, at jeg blev bange for ham. Han er jo en gammel kending, men han plejer ikke at være så voldelig, forklarer Mette Poulsen og fortsætter:

- Jeg tror, han var på alle mulige stoffer, og samtidig var han rigtig fuld.

En lang brødkniv

Kort efter anmeldelsen kom politiet til Kiwi på Nor Alleen.

- Han kommer her nok et par gange om ugen, hvor han er meget beruset. Det er jo synd for ham, for manden er jo ikke rask, siger Carsten Lauridsen, der er butikschef i Kiwi.

Den 55-årige syge og berusede mand viser sig i forvejen at være efterlyst af politiet. Han bliver anholdt i det, han mangler at afsone en fængselsstraf. Da politiet visiterer ham, opdager de, at han har en brødkniv på sig med et blad på 19. centimeter. Han bliver derfor yderligere sigtet for overtrædelse af våbenloven.

Læs mere i Sjællandske i dag.
Syg og fuld mand med kniv gik amok og blev anholdt i Kiwi
Det var udenfor supermarkedet, at manden begyndte at kaste øldåser efter kunder og personale. På¨billedet er det Mette Poulsen og Carsten Lauridsen.
Foto: Josefine Klitgaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Slagelse



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen