Du er her:  Forsiden >> Lokal>> Helsingør
02. september 2010
Billede
Måske er det slut med færgerne mellem Helsingør og Helsingborg. I hvert fald hvis det står til Sveriges regering, som vil have bro og højhastighedstog mellem Sverige og Danmark.

Helsingør - 27. april 2010 09:41
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Sverige vil have ny Øresundsbro til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Sverige vil have ny Øresundsbro

1 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Metaldrenge scorer tysk pladekontrakt
Sverige vil have endnu en bro over Øresund. En fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg skal sikre højhastighedstog til Europa. Og toget skal køre udenom København og Malmø. Det mener den svenske regering, som får opbakning fra Dansk Erhverv.

Den svenske regering har netop indgået et nyt trafikforlig, der lægger op til investeringer for 482 mia. svenske kr. En del af de penge skal gå til en ny Øresundsbro, skriver Børsen.

"Øresundsbroen har været en succes, men den kommer ikke til at række på sigt," siger formanden for Folkspartiet, Jan Björklund, ifølge Børsen.

Sverige finder, at Danmark udgør en flaskehals. Et langsomt og overfyldt jernbanenet og en bro mellem Sverige og Danmark, som ikke ligger på den direkte rute mellem Stockholm og Europa får svenskerne til at se sig om efter et effektivt alternativ.

Ideen om en fast forbindelse mellem Helsingør og Helsingborg, har været diskuteret i 80 år. Efter vedtagelsen af en bro til Femern og efter at der er kommet godt gang i godstrafikken mellem København og Malmø er diskussionen blevet endnu mere aktuel.

Ifølge Børsen har lokale kræfter i Helsingør udviklet deres eget bud på en fast forbindelse tegnet af arkitekten Bjarke Ingels, der bl.a. er kendt for VM-husene i Ørestad.

Politikere og erhvervsliv i Helsingør vil ikke reduceres til ren transitby, men vil integrere en fast forbindelse med en ny bydel, shoppingcenter og marina. Dog er stedet endnu ikke fastlagt, da ingen ved, hvor en eventuel fast forbindelse skal gå.

Tilbage til forsiden  >> Lokal >> Helsingør



Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Fotokonkurrence - klik og læs: Skyd en skøn plet fra Sjælland