Den særlige tang-opsamler kan også »fange« plastik, glas, dåser og andet affald.
Foto: Helsingør Kommune
Foto: Helsingør Kommune
Send artiklen Strandrenser kører en gang om ugen til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Strandrenser kører en gang om ugen
Helsingør: Når vejret tillader det, så kalder strandlivet. Men strande betyder også tang og desværre også ofte affald, sten, glasskår og andet affald.
For at komme problemet til livs har Helsingør Kommune købt en særlig tangopsamler, der samler tang, plastik, glas, dåser og andet affald op. Samtidig kan den rense på et bredere strandstykke end tidligere, så strandgæsterne bliver mødt af en ren og indbydende strand.
- Det er ikke mere end en måned siden, vi købte tangopsamleren. Før samlede vi tang og andet med en gummiged, men det gav en del problemer, fordi gummigeden samlede for meget sand op samtidig, og det blev dyrt, når vi skulle køre det væk, siger driftsleder Preben Berg Nielsen fra Helsingør Kommune.
Flere relevante nyheder For at komme problemet til livs har Helsingør Kommune købt en særlig tangopsamler, der samler tang, plastik, glas, dåser og andet affald op. Samtidig kan den rense på et bredere strandstykke end tidligere, så strandgæsterne bliver mødt af en ren og indbydende strand.
- Det er ikke mere end en måned siden, vi købte tangopsamleren. Før samlede vi tang og andet med en gummiged, men det gav en del problemer, fordi gummigeden samlede for meget sand op samtidig, og det blev dyrt, når vi skulle køre det væk, siger driftsleder Preben Berg Nielsen fra Helsingør Kommune.
- få nyhedsbrevet
Gummigeden kommer dog stadig i brug, hvis der kommer en storm, der dækker kysterne med en stort lag tang, og særlig på Kronborgstranden kan gummigeden ikke undværes, fordi stranden ligger på en måde, så der altid samler sig ekstra meget tang.
Tang som gødning
Tang indeholder rigtig mange næringsstoffer og i stedet for at deponere tangen, som Helsingør Kommune gør i dag, arbejder kommunen på at få en miljøgodkendelse, der tillader, at tangen kan blive renset for urenheder og anvendt til kompost til at gøde og jordforbedre kommunens parker og græsanlæg.Selvom tangrenseren efterlader strandene fine og rene, opfordrer Helsingør Kommune til, at man fortsætter med at rydde affald og engangsgrille op efter sig, når man har tilbragt en dag ved stranden.






