Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Hillerød
25. maj 2012
23-årige Dina Fagerlund (tv.) og 20-årige Pernille Efram er på messen for at vaske biler. Vi er ikke gode til at gøre dem rene, men vi leverer et godt show, fortæller pigerne. Her poserer de på svenske Johan Nilssons Audi A 3, hvis anlæg kan spille med 140 decibel.
Foto: Allan Nørregaard
Hillerød - 12. september 2011 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Vis galleri

Send artiklen Store biler og store bryster ved Nordsjællands største bilmesse til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Store biler og store bryster ved Nordsjællands største bilmesse

1 har anbefalet denne artikel
Det første der møder den udsendte fra Frederiksborg Amts Avis ved Bilmesser.dk's biltræf i Hillerød er en gammel Mercedes, der holder på vejen uden for p-pladsen ved Bauhaus I bilens forrude står der "til salg". Men dækkene efter denne dag må være godt slidte.

Med hvinende dæk holder bilen stille, mens den efterlader et stort sort spor i vejen og en endnu større røgsky.

- Burn Out hører med til sådan en bilmesse, fortæller Karsten, 52 år, og Dennis Rasmussen, 28 år, der overværer episoden. Far og søn, der begge er bosat i Hillerød, er taget til messen, fordi Dennis Rasmussen har hjulpet en kammerat med, at gejle hans Suzuki lidt op.

- Det er en lille let bil, nærmest en gokart, derfor er den sjov at lege med. Det er tilladt at fikse bilen, så den kan yde op til 20 procent mere, end når den kommer fra fabrikken, forklarer Dennis Rasmussen om den japanske bil. Han er i øvrigt til daglig er ansat i netop Bauhaus.

Og selve messepladsen er domineret generelt domineret af japanske og amerikanske biler. Meget iøjnefaldende er en Marcus Balthers GMC Truck fra 1969. Bilen med den kæmpestore 8,2 liters motor købte han i USA for tre år siden. I løbet af de tre år har den gennemgået en forvandling.

- Jeg har brugt 700.000 kroner på bilen, og den er nu forsikret for 800.000 kroner, fortæller Marcus Balther.

Selvom han har bevaret det originale karrosseri og interiør i bilen, er det blevet shinet op, så der ikke er en plet af finde. Den helt store ombygning er sket under motorhjælpen, hvor styresystemet er topmoderne.

- Den kører også som en drøm, fortæller Marcus Balther, der håber på at få prisen som publikumsyndling på messen.

Som den eneste pige er 30-årige Gritt Gerner på messen med sin japanske Mitsubishi. Hun har taget turen over sundet fra Klippan i Sydsverige. Og hun er vant til at vinde priser.

Fem flotte pokaler står der foran hendes "Dark Pearl", der gemmer på 300 hestekræfter under motorhjelmen.

Bilen er importeret fra Japan, hvilket betyder, at rattet sidder i højre side. Den bliver ofte brugt til at køre rally, men når hun kører på vejene, kan Gritt Gerner vælge at benytte en funktion, hvor bilen "kun" bliver drevet frem af 280 hestekræfter.

Det er ikke kun biler, der er repræsenteret på messen. Rasmus Gusatovic er på messen med sin Yamaha Dragstar, der ifølge ham spreder glæde, hvor han kommer frem.

- Det er dejligt, at når jeg kører op på torvet for at drikke en kop kaffe, så kommer folk over og hilser og smiler, når de ser motorcyklen.

Tidligere har han kørt på de såkaldte racercykler, men da han for et år siden blev enlig far, valgte han i stedet at købe en "sofacykel", som han kalder sin Yamaha.

Motorcyklen er ombygget for 300.000 kroner med ny udstødning, forgaffel og meget mere. Han kører på motorcykel, fordi han elsker følelsen af frisk luft, men han erkender, at det nok er årets sidste chance for at lufte sin motorcykel. Begge hans børn er i øvrigt også motorcykel- og biltosser, som han kalder det.
Store biler og store bryster ved Nordsjællands største bilmesse
Johan Nilsson har taget turen fra Osby i Sverige til Nordsjællands største bilmesse i Hillerød. Her sidder, hvor han har det bedst, bag rattet i sin Audi A3.
Foto: Allan Nørregaard

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Hillerød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen