Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Slagelse
25. maj 2012
Slagelse - 03. februar 2012 21:34
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Stor tilgang til SOSU-skolen i Slagelse til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Stor tilgang til SOSU-skolen i Slagelse

Slagelse: Den forholdsvis nyåbnede SOSU-skole i Slagelse får nu endnu flere elever. Det skyldes, at SOSU Sjællands Ringsted-afdeling neddrosler aktiviteterne. Det har dog en helt naturlig forklaring ifølge uddannelseschefen fra SOSU Sjælland Ringsted/Slagelse, Thorbjørn Thorbjørnsen:

- Vi optager langt flere elever i Slagelse end i Ringsted, og prioriteringen af aktiviteter sker derfor med udgangspunkt i hensyn til eleverne i optageområdet. Dianalund-skolen er lukket og flyttet til Slagelse, og skolen på Bøllingsvej i Ringsted er lukket, og holdene er blevet fordelt på ZBC i Ringsted og i Slagelse.

Han fortæller, at Ringsted-afdelingen tidligere havde otte-ni hold, mens Slagelse-afdelingen først åbnede i 2010 og derfor ikke rigtig kan siges at have haft et bestemt antal elever før.

Der er nu tre optag på ZBC og 20 optag i Slagelse. Det betyder, at for hver tredje hold, der åbner i Ringsted, åbner der hele 20 hold i Slagelse.

- Samarbejdet tager udgangspunkt i en aftalt dimensionering, og fordelingen af pladser sker i et samarbejde med skolen og den ansættende myndighed. Vores elever er jo ansatte i kommuner og regionen, siger uddannelseschefen.

Ikke lukningstruet

Selvom aktiviteterne i Ringsted bliver neddroslet, behøver nuværende og fremtidige studerende ikke at frygte, at Ringsted mister sin SOSU-afdeling.

- Der er absolut ingen planer om at lukke skolen i Ringsted. Vi er en god del af uddannelsesudbuddet og bybilledet, og det forventer vi også at være fremover, siger Thorbjørn Thorbjørnsen. n

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Slagelse



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen