De hårdt arbejdende frivillige i bag Kulturprojekt Spraglehøjgård kan i disse dage glæde sig over to ting. Alt er nu revet ud af det gamle hus, og genopbygningen kan begynde. Det sker samtidig med, at Lokale- og Anlægsfonden har valgt at støtte projektet med 150.000 kroner.
Send artiklen Pengegave vækker jubel til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Pengegave vækker jubel
1 har anbefalet denne artikel
Roskilde: - Mine fingre rystede så meget, at jeg knapt nok kunne åbne kuverten, og da det lykkedes, rystede de sgu nok endnu mere, lyder det meget bramfrit fra Annelise Christoffersen, formand for Gundsø Amatør Scene (GAS) og en af initiativtagerne til, at Spraglehøjgård ved frivillige arbejdskraft skal omdannes til et foreningshus for blandt andre GAS.
Sidste lørdag stod hun foran postkassen hjemme i Jyllingeparken og kunne se, at der lå brev fra Lokale- og Anlægsfonden.
- De skrev, at vi fik 150.000 kroner til renoveringen. Jeg fløj straks op og sendte mail ud til alle i foreningen. Det er simpelthen bare så superdejligt. Det glæder vi os enormt meget over, siger hun til DAGBLADET Roskilde.
Flere relevante nyheder Sidste lørdag stod hun foran postkassen hjemme i Jyllingeparken og kunne se, at der lå brev fra Lokale- og Anlægsfonden.
- De skrev, at vi fik 150.000 kroner til renoveringen. Jeg fløj straks op og sendte mail ud til alle i foreningen. Det er simpelthen bare så superdejligt. Det glæder vi os enormt meget over, siger hun til DAGBLADET Roskilde.
- få nyhedsbrevet
Det er første gang, at folkene bag renoveringen lykkes med en stor fondsansøgning.
- Alle de fonde, som vi har søgt, har ladet vente på sig, så arbejdet var lige ved at gå i stå. Men nu er der noget at arbejde med.
Beløbet fra Lokale og Anlægsfonden dækker dog ikke, hvad der er brug for. I alt 700.000 kroner regner de aktive folk at skulle bruge for at få huset klart til brug.









