Med en lånetilladelse på godt 49 millioner kroner kan den nedslidte Stevns Svømmehal blive fornyet.
Send artiklen Stevns parat til at låne 154 millioner til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Stevns parat til at låne 154 millioner
Andre læsere anbefaler:
STEVNS: Der er forventning om, at endnu flere mennesker vil bosætte sig i Stevns Kommune i de nærmeste år, når de erfarer, at kommunen med en satsning på 154 mio. kroner, gennemfører nogle projekter, der er meget synlige og borgernære. Det er konsekvensen af økonomiudvalgets beslutning i går om at anbefale et ja til at låne de mange penge.
Det var helt uventet, at Indenrigs- og Sundhedsministeriet i januar imødekom alle kommunens ansøgninger om at låne til fem konkrete anlægsopgaver. På landsplan var det kun Aarhus Kommune der kom højere med et lånetilsagn på 200 millioner. I flere uger har økonomiforvaltningen i Stevns Kommune regnet på konsekvenserne ved at låne de mange penge, og det førte i går til en anbefaling fra økonomiudvalget at gå videre med alle fem projekter.
Flere relevante nyheder Det var helt uventet, at Indenrigs- og Sundhedsministeriet i januar imødekom alle kommunens ansøgninger om at låne til fem konkrete anlægsopgaver. På landsplan var det kun Aarhus Kommune der kom højere med et lånetilsagn på 200 millioner. I flere uger har økonomiforvaltningen i Stevns Kommune regnet på konsekvenserne ved at låne de mange penge, og det førte i går til en anbefaling fra økonomiudvalget at gå videre med alle fem projekter.
- få nyhedsbrevet
For pengene får man en ny svømmehal i Store Heddinge til afløsning for den nu 35 år gamle hal, og for borgerne i Strøby Egede er der udsigt til langt om længe at få startet på den omfartsvej der skal flytte tusindvis af bilister hver dag. En cykelsti mellem Hellested og Hårlev vil give en sikker skolevej, og i Rødvig opføres en integreret børneinstitution med 80 pladser og tilknyttet fritidshjem. Endelig er det planen at samle alle rådhusfunktioner i Store Heddinge, hvor der alene går 60 millioner til en udvidelse af rådhuset.







