Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Solrød
25. maj 2012
Smukt så det ud, mens vandet endnu spruttede ud af pejlerøret. Men det var totalt spild af dejligt rent vand. Da Banedanmark blev bekendt med problemet, rykkede de straks ud og fik stoppet for vandspildet
Foto: Jesper From
Solrød - 04. februar 2012 07:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Springvand uden tilskuere til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Springvand uden tilskuere

Andre læsere anbefaler:
Jersie: - Vandet står op i luften til ingen verdens nytte. Og så hedder det sig, at vi skal spare på grundvandet! Jeg synes det er synd og skam, at vandet bare forsvinder ud i ingenting, fortæller landmand Sven-Erik Olsen grinende, men samtidigt hovedrystende.

Vandet på en mark ved Jersie har piblet siden sidst i januar, og den sidste tids frost har forvandlet vandet til en smuk is-skulptur.

DAGBLADET tog derfor fat i Banedanmark for at høre til det piblende vand, og så fik de ellers travlt med at rykke ud og få stoppe for det lille springvand.

Det skriver DAGBLADET lørdag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Solrød



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen