Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Næstved
25. maj 2012
DiBa-direktør Petter Blondeau er tilfreds med overskud på 49 millioner kroner.
Foto: Anders Ole Olsen
Næstved - 21. februar 2012 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Solgte forsikring og fik overskud til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Solgte forsikring og fik overskud

DiBa solgte sidste år sit forsiskringsselskab for 87 millioner kroner. Salget har nu sikret den Næstved-baserede bank et flot overskud på 49 millioner kroner. Det er første gang siden 2007, at DiBa præsenterer et årsregnskab med sorte tal.

-Vi har brugt nogle år til at rette os til, og nu kan vi se fremad. Et overskud på næsten 50 millioner kroner er tilfredsstillende i den nuværende situation. Vi har fået ryddet op, og nedskrivninger kan ikke vælte os. Det er tilfredsstillende, siger Petter Blondeau til Sjællandske.

Et overskud på 49 millioner kroner er et fornemt resultat. Man skal helt tilbage til 2007 for at finde overskud i DiBa-koncernen. Den gang var overskuddet på 40 millioner kroner. Siden har banken præsenteret blodrøde tal på 101 (2008), 97 (2009) og 41 (2010) millioner kroner.

Selv om DiBa har overskud mærkes krisen fortsat. Banken tabte sidste år 54 millioner kroner på sine kunder. Det er væsentligt mindre end året før, hvor banken tabte 118 millioner kroner.

DiBa holder generalforsamling i Næstved Hallerne den 13. marts.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Næstved



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Se web-tv fra Næstved
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen