Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Fredensborg
25. maj 2012
Et limousine-firma fra Frederiksværk blev i marts måned udsat for samme check-falskneri.
Foto: Allan Nørregaard
Fredensborg - 20. juli 2011 11:59
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Solgte dyne: Tilsendt gigantisk svindel-check til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Solgte dyne: Tilsendt gigantisk svindel-check

Nivå: En kvinde fra Nivå er netop blevet udsat for det såkaldte "Cashier Check Scam", efter hun havde sat en dyne til salg hos Den Blå Avis. Det oplyser Nordsjællands Politi.

Tricktyveriet foregik ved, at kvinden fra modtog en check fra en interesseret køber fra England. Checken var dog alt for stor, og tricktyven undskyldte sig med, at han havde sat et 0 for meget, og bad kvinden sende de resterende penge retur igennem Western Union.

Kvinden lugtede dog lunten, og sendte hverken dyne eller penge retur, og få uger efter viste checken sig da også, at være en forfalskning.

- Vi må advare på det kraftigste mod disse typer tricktyverier, for der er intet vi kan gøre, hvis først skaden er sket. Det er ikke til at opdrive svindlerne, da man ikke skal angive navn, for at hæve pengene hos Western Union, siger Anders Kusk fra Nordsjællands Politi.

Læs mere i Frederiksborg Amts Avis i morgen.

simonhp

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Fredensborg



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen