Første skoledag er altid spændende. Nogle forældre i Sorø ser frem mod skolestart med lidt mere spænding end de ellers ville.
Foto: Allan Nørregaard.
Foto: Allan Nørregaard.
Send artiklen Søskende kan havne på hver sin skole til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Søskende kan havne på hver sin skole
Andre læsere anbefaler:
SORØ: En håndfuld familier i landområdet mellem Sorø og Ringsted er bange for, at de ikke kan få deres børn ind på samme skole, som deres større børn går på.
Det drejer sig om små søskende til børn, der blev flyttet ind på Sorø Borgerskole, da Alsted-Fjenneslev Skole lukkede i sommer.
- Vi fik en garanti for, at børnene fra Alsted-Fjenneslev Skole var sikret en plads på Borgerskolen, men det gælder ikke fremtidige børn, siger Torben Olsen, der er tidligere formand for Alsted-Fjenneslev Skole og nu sidder i forældrebestyrelsen for Sorø Borgerskole.
Flere relevante nyheder Det drejer sig om små søskende til børn, der blev flyttet ind på Sorø Borgerskole, da Alsted-Fjenneslev Skole lukkede i sommer.
- Vi fik en garanti for, at børnene fra Alsted-Fjenneslev Skole var sikret en plads på Borgerskolen, men det gælder ikke fremtidige børn, siger Torben Olsen, der er tidligere formand for Alsted-Fjenneslev Skole og nu sidder i forældrebestyrelsen for Sorø Borgerskole.
- få nyhedsbrevet
Han er talsmand for de forældre, som nu føler sig fanget. De bor nemlig i det distrikt, der hører til Pedersborg Skole og er hverken sikret plads på Borgerskolen til deres små børn eller fri transport til skolen, hvis deres barn får den ønskede plads.
Sorø Kommune vil ikke love noget, men anlægger indtil videre en pragmatisk linie.
- Vi har jo alle en interesse i at få det afklaret hurtigst muligt. Og så er det jo almindeligt at se på, hvad der er ret og rimeligt, siger Anne Madsen (S), der er formand for børne- og ungeudvalget til DAGBLADET Ringsted og Sjællandske
Læs mere i DAGBLADET Ringsted og Sjællandske






