Send artiklen Snød svage personer til svindel til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Snød svage personer til svindel
Andre læsere anbefaler:
En 36-årig mand fra Taastrup er idømt fire års ubetinget fængsel efter systematisk at have spottet socialt udsatte personer, som var registreret hos RKI, for herefter at snyde dem til svindel.
Efter en kreditvurdering tilbød han skyldnerne at betale en del af deres gæld, så de blev slettet som dårlige betalere. Til gengæld skulle de hjælpe ham med nogle indkøb. Det oplyser Københavns Vestegns Politi.
Ifølge tiltalen formåede han i forening med cirka 50 personer at oprette omkring 300 kviklån og kreditkøb på IPhones, tv-apparater og anden elektronik.
Flere relevante nyheder Efter en kreditvurdering tilbød han skyldnerne at betale en del af deres gæld, så de blev slettet som dårlige betalere. Til gengæld skulle de hjælpe ham med nogle indkøb. Det oplyser Københavns Vestegns Politi.
Ifølge tiltalen formåede han i forening med cirka 50 personer at oprette omkring 300 kviklån og kreditkøb på IPhones, tv-apparater og anden elektronik.
- få nyhedsbrevet
De 50 personer var typisk svage eksistenser med sociale-, psykiske- og misbrugsproblemer og ringe økonomisk indsigt, som den 36-årige fik til at skrive under på kreditkøb i butikker og storcentre i hele Storkøbenhavn. Varerne solgte den 36-årige selv videre. Ifølge tiltalen har snyderiet stået på fra januar 2006 til august 2011, hvor manden blev arresteret på baggrund af nogle anmeldelser fra nogle af dem, han har snydt til bedrageri.
- Det er et snedigt koncept, set fra et kriminelt synspunkt, fordi han har holdt sit eget navn fri. Det er nok også derfor, der er gået så længe før han blev anholdt, siger anklager Mie Kjær.






