Skolerne hilser det velkomment, at de får bedre mulighed for selvstændigt at prioritere indenfor de rammer, som udstikkes af kommunens skolepolitik - og den overordnede økonomi. Her et glimt fra Hvalsø Skole.
Foto: Agnete Vistar
Foto: Agnete Vistar
Send artiklen Skolerne kan selv bestemme mere til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Skolerne kan selv bestemme mere
2 har anbefalet denne artikel
LEJRE: Stort set alle skoler og samtlige politikere er tilfredse med en ny elevtildelingsmodel, som nu er vedtaget af kommunalbestyrelsen i Lejre.
Det skriver DAGBLADET Roskilde onsdag. Det overordnede princip i den nye elevtildelingsmodel er, at tildeling til den enkelte skole følger elevtallet, og ikke længere antallet af klasser på skolen.
"Skolebestyrelsen er positivt indstillet overfor forslaget, da det både tilgodeser skoler med mange elever i klasserne og samtidig sikrer vejledende timetal i alle klasser", hedder det i en høringskommentar fra Kirke Såby Skoles skolebestyrelse.
Flere relevante nyheder Det skriver DAGBLADET Roskilde onsdag. Det overordnede princip i den nye elevtildelingsmodel er, at tildeling til den enkelte skole følger elevtallet, og ikke længere antallet af klasser på skolen.
"Skolebestyrelsen er positivt indstillet overfor forslaget, da det både tilgodeser skoler med mange elever i klasserne og samtidig sikrer vejledende timetal i alle klasser", hedder det i en høringskommentar fra Kirke Såby Skoles skolebestyrelse.
- få nyhedsbrevet
Kommunen sparer penge på at lukke tre små skoler til sommer, men de sparede penge forbliver på skoleområdet. Og at pengene ikke forsvinder, er der også tilfredshed med. Skolerne hilser det velkomment, at de får bedre mulighed for selvstændigt at prioritere indenfor de rammer, som udstikkes af kommunens skolepolitik - og den overordnede økonomi.
Dog er der også knaster og bekymringer flere steder. En del skoler er ikke så positive over, at ressourcerne til skoleledelse mangler at blive præciseret.
Læs mere i DAGBLADET Roskilde onsdag.






