Et skoudsalg vakte vrede på grund af en systemfejl, der sendte et tilbud ud, som butikken ikke kunne efterleve.
Foto: Line Jensen
Foto: Line Jensen
Send artiklen Skokunder vrede over falsk reklame til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Skokunder vrede over falsk reklame
4 har anbefalet denne artikel
Roskilde: Skoringen på Algade var fuld af kunder søndag formiddag, men mange vendte skuffede hjem uden de sko, de havde håbet at få med sig.
Butikken havde lørdag udsendt et nyhedsbrev med utvetydig besked om, at der søndag ville være 50 procent rabat på alle sko. Da kunderne mødte frem i stort antal, fik de at vide, at det tilbud kun gjaldt udvalgte varer.
Gitte Dreyer fra Gevninge havde taget sin mand og tre børn med for at udstyre alle med nye sko. Hun fortæller, at kunderne fik alt andet end en venlig forklaring.
Flere relevante nyheder Butikken havde lørdag udsendt et nyhedsbrev med utvetydig besked om, at der søndag ville være 50 procent rabat på alle sko. Da kunderne mødte frem i stort antal, fik de at vide, at det tilbud kun gjaldt udvalgte varer.
Gitte Dreyer fra Gevninge havde taget sin mand og tre børn med for at udstyre alle med nye sko. Hun fortæller, at kunderne fik alt andet end en venlig forklaring.
- få nyhedsbrevet
- Hun (butiksejen, red.) er meget afvisende og arrogant og siger, at vi da kan se, at det er en fejl. Der er nu ingen af kunderne, som kan se, hvordan vi skulle vide, at det var en fejl. En reklame med 50 procent, hvor tilbuddet netop kun gælder en dag, lyder i vores ører slet ikke mærkeligt, forklarer Gitte Dreyer.
Ifølge Skoringen var det en intern fejl i systemet, der sendte den forkerte mail ud. Hvordan det er sket, har butiksejer Tina Langkilde endnu ikke fundet ud af, men hun forklarer, at det var umuligt for hende at sælge alle de nye varer til 50 procent.
- Du kan ikke sætte minus 50 procent på nye efterårsvarer. Det kan vi ikke gøre, og det må vi ikke gøre. Slutspurt er heller ikke til at misforstå, og vi havde også andre kunder, der fortalte, at den havde de forstået, siger Tina Langkilde, der endte med at give 20 procent på alt, selvom hun kalder det en tydelig fejl, som forbrugerne ifølge købeloven bør kunne forstå.






