Camilla Fangel på Roskilde-stregen i et gennembrudsforsøg mod Rødovre.
Foto: Kim Rasmussen
Foto: Kim Rasmussen
Send artiklen Sikker Roskilde-sejr efter dårlig start til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Sikker Roskilde-sejr efter dårlig start
Håndbold: Der blev ikke sat mange Roskilde-fødder og -hænder rigtigt i første halvdel af kampen mod Rødovres bundhold, da de to mandskaber mødtes søndag eftermiddag i Roskilde Kongres- og Idrætscenter. Men i anden halvleg fik hjemmeholdet strammet gevaldigt op og vandt 26-18 efter 10-9 ved pausen.
Det var især dårlige afslutninger og tekniske fejl, som var skyld i det dårlige Roskilde-spil i kampens indledning, hvor Rødovre havde alt for let spil i forhold til at gå frem og stresse Roskildes angrebsspil. Samtidig satte Rødovre en mandsopdækning på Roskildes playmaker Mia Rej, hvilket udløste stor forvirring om, hvem blandt roskildenserne, der så skulle tage ansvar og lægge pres. Der blev spillet alt, alt for nervøst og sidelæns fra hjemmeholdets side i de første 30 minutter.
Flere relevante nyheder Det var især dårlige afslutninger og tekniske fejl, som var skyld i det dårlige Roskilde-spil i kampens indledning, hvor Rødovre havde alt for let spil i forhold til at gå frem og stresse Roskildes angrebsspil. Samtidig satte Rødovre en mandsopdækning på Roskildes playmaker Mia Rej, hvilket udløste stor forvirring om, hvem blandt roskildenserne, der så skulle tage ansvar og lægge pres. Der blev spillet alt, alt for nervøst og sidelæns fra hjemmeholdets side i de første 30 minutter.
- få nyhedsbrevet
Roskilde-forsvaret stod nogenlunde fornuftigt uden at være ligefrem prangende i første halvleg, hvor målmandsspillet også lod meget tilbage at ønske.
Værst var perioden fra kampens 12. til 19. minut, hvor Roskilde ikke formåede at score, men til gengæld kom bagud 6-9.
Efter en skideballe fra træneren i pausen blev tingene - set gennem Roskilde-briller - markant bedre i anden halvleg. Flere spillere - som for eksempel Amanda Brogaard, Camilla Skovby og Mia Rej - tog for alvor ansvar. Tempoet blev sat op og der kom lige præcis den del tålmodighed ind i Roskilde-spillet, som i høj grad havde manglet i den hektiske første halvleg. Og i målet, hvorAnne Munk afløste Elisabeth Duus, blev der også lukket godt af.
Camilla Skovby blev hjemmeholdets topscorer med seks mål - tre i hver halvleg.
Roskilde hentede altså en fortjent sejr, men var alt for lang tid om at komme i gang.
Læs mere om kampen i DAGBLADET mandag.






