Flere steder på Sjælland nåede temperaturen ned på minus 11 grader natten til fredag.
Foto: Søren Arildsen
Foto: Søren Arildsen
Send artiklen Se hvor koldt det var i nat til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Se hvor koldt det var i nat
Sjællænderne er vågnet op til en isende kold morgen. Faktisk den koldeste denne vinter. På Sjælland og i hovedparten af det øvrige Danmark sneg temperaturen sig i nat ned under minus ti grader. Koldest var der i Karup i Midtjylland, hvor der blev målt minus 14 grader.
Også Sjælland har mærket det kolde pust fra Sibirien. I Kirke Sonnerup mellem Roskilde og Holbæk blev temperaturen klokken 06.30 målt til minus 11,7 grader.
Også Toksværd i Sydsjælland, Høng i Vestsjælland og Langesø på Midtsjælland kunne fremvise temperaturer under minus 11 grader.
Flere relevante nyheder Også Sjælland har mærket det kolde pust fra Sibirien. I Kirke Sonnerup mellem Roskilde og Holbæk blev temperaturen klokken 06.30 målt til minus 11,7 grader.
Også Toksværd i Sydsjælland, Høng i Vestsjælland og Langesø på Midtsjælland kunne fremvise temperaturer under minus 11 grader.
- få nyhedsbrevet
Temperaturer på Sjælland fredag klokken 06.30:
Kr. Sonnerup: -11,7
Toksværd: -11,6
Høng: -11,5
Langesø: -11,1
Hillerød: -10,9
Helsingør: -10,7
Roskilde: -10,9
Køge: -10,6
Ringsted: -10,5
Slagelse: - 10,9
Næstved: -8,5
Og temperaturdykket slutter ikke her. Både natten til lørdag og natten til søndag ventes temperaturen at nå ned under 15 minusgrader.






