- Der er i sagen afholdt udgifter af en størrelsesorden, som vi ikke er vant til, men en sag som denne skal ikke gå ud over vore andre ledere, siger borgmester Lis Tribler (S), der har et enigt økonomiudvalg bag sig i beslutningen om at lukke sagen. Uden tjenstlige undersøgelser af topchefer, som krævet af Peter Lotinga, Dansk Folkeparti.
Foto: Anders Ole Olsen
Foto: Anders Ole Olsen
Send artiklen Sag om overforbrug på plejehjem lukket til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Sag om overforbrug på plejehjem lukket
Andre læsere anbefaler:
Sagen omkring de økonomiske uregelmæssigheder på plejecentret Quistgården i Korsør blev afsluttet på mødet i kommunens økonomiudvalg mandag.
Anklagerne mod leder Charlotte Bjørch om uhensigtsmæssige økonomiske dispositioner førte tidligere på året til, at hun blev blev fyret med almindeligt opsigelsesvarsel. Med den begrundelse, at kommunen havde mistet tilliden til, at hun kunne drive centret videre. Men sagen fører ikke til, at der bliver lavet opstramninger omkring kommunale lederes muligheder for at disponere. Det skriver Sjællandske.
Flere relevante nyheder Anklagerne mod leder Charlotte Bjørch om uhensigtsmæssige økonomiske dispositioner førte tidligere på året til, at hun blev blev fyret med almindeligt opsigelsesvarsel. Med den begrundelse, at kommunen havde mistet tilliden til, at hun kunne drive centret videre. Men sagen fører ikke til, at der bliver lavet opstramninger omkring kommunale lederes muligheder for at disponere. Det skriver Sjællandske.
- få nyhedsbrevet
- Vi har tillid til vore ledere, og vi vil ikke ændre noget på baggrund af en enkelt sag, hvor der har været udgifter af en størrelsesorden, som vi ikke er vant til. Dog skal vi nok være dygtigere til at kommunikere med vore ledere omkring, hvordan tingene skal køres. Opstår der en ny sag, tager vi os af den. Og allerede i foråret ændrede vi jo vores kasseregulativ, så det blev fastslået, at det altid skal fremgå, hvilken udgift der hører til en bestemt medarbejder, siger borgmester Lis Tribler.
Borgmesteren slår samtidig fast, at med lukningen af sagen kan Peter Lotinga, Dansk Folkeparti, der i sin tid tog sagen op, glemme alt om tjenstlige undersøgelser af f.eks velfærdsdirektør Lisbeth Mogensen og ældrechef Marianne Kristensen.
Læs mere i Sjællandske onsdag







