Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Sjælland
25. maj 2012
Sjælland - 10. november 2009 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen S vil gøre udskældt mad til børn frivillig til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

S vil gøre udskældt mad til børn frivillig

Forældrene skal fortsat have lov til at give deres børn en madpakke med i børnehaven. Det mener Socialdemokraternes ordfører på området, Orla Hav, der er medlem af Folketingets Socialudvalg. Han stillede i går et ændringsforslag om, at den udskældte madordning skal gøres frivillig.

- Det skal være op til kommunerne, hvordan de vil sørge for, at børnene i daginstitutionerne får et sundt måltid mad. Det skal ministeren ikke bestemme fra centralt hold. Hvis kommunen ønsker, at forældrene fortsat skal give børnene en madpakke med, skal de have lov til det, og hvis de foretrækker, at børnene får serveret mad i børnehaven, skal det også være muligt. Dermed opfylder man også forældrenes ønske om, at de tages alvorligt som forældre, og at personalet bliver taget alvorligt på deres faglighed, siger Orla Hav.

Den udsigt falder lige i forældrene fra Rudersdals smag. Her har en gruppe forældre taget initiativ til en ny hjemmeside, som skal få forældre landet over til at stå sammen mod madordningen, og i torsdags havde de foretræde for Folketingets Socialudvalg.

- Vi vil vise over for regeringen og kommuner som Rudersdal, at der er en massiv protest mod madordningen. Vi er ikke tilfredse med, at det skal gå så hurtigt, og at der ikke er fulgt penge med, siger Tone Madsen fra Birkerød, der er mor til tre.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Sjælland



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Se web-tv fra Sjælland
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen