Socialdemokraternes ordfører, Carsten Rasmussen: - Vi har bedt om at få en beregning på, hvad der skal bruges af penge på pc'ere til alle elever.
Foto: Jens Wollesen
Foto: Jens Wollesen
Send artiklen S ønsker pc'ere til samtlige skoleelever til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
S ønsker pc'ere til samtlige skoleelever
2 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
LEJRE: Socialdemokraterne i Lejre går til budgetforhandlingerne med et ønske om, at samtlige skoleelever skal have computere og digitale tavler allerede i Budget 2013. Ligeledes skal undervisningen kunne foregå på interaktive tavler i alle klasser.
Det skriver DAGBLADET Roskilde lørdag. pengene skal findes allerede i budget 2013, siger Carsten Rasmussen, ordfører for Socialdemokratiet.
- Det er ikke holdbart, at folkeskolerne halter langt bagud i brug og udstyr i forhold til, hvad børnene kender til hjemme fra og hvad de skal kunne, når de skal videre i studier og ud på arbejdsmarkedet, siger Carsten Rasmussen.
Flere relevante nyheder Det skriver DAGBLADET Roskilde lørdag. pengene skal findes allerede i budget 2013, siger Carsten Rasmussen, ordfører for Socialdemokratiet.
- Det er ikke holdbart, at folkeskolerne halter langt bagud i brug og udstyr i forhold til, hvad børnene kender til hjemme fra og hvad de skal kunne, når de skal videre i studier og ud på arbejdsmarkedet, siger Carsten Rasmussen.
- få nyhedsbrevet
Det vil naturligvis blive en betydelig post på budgettet, hvis det ønske skal opfyldes. Og Carsten Rasmussen er da også klar over, at det er en million-udfordring, partiet tager fat på. Derfor har partiet bedt om at få en beregning på, hvad der skal afsættes af penge for at gennemføre dette løft.
Læs mere i DAGBLADET Roskilde lørdag.






