Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Roskilde
09. februar 2012
S-formand presset til at gå
Jorun Bech er blevet presset af sit bagland til at gå som formand for den socialdemokratiske gruppe i regionsrådet for at stå frit i sygehusspørgsmålet.

Roskilde - 11. marts 2010 09:10
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen S-formand presset til at gå til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

S-formand presset til at gå

Jorun Bech nedlægger sit hverv som formand for den socialdemokratiske gruppe i Sjællands regionsråd.

Det sker efter massivt pres fra det socialdemokratiske bagland i Roskilde, som siden weekenden har været på nakken af Jorun Bech, fordi hun var med til at indgå det sygehusforlig, der placerer regionens kommende hovedsygehus i Køge og efterlader regionens største by, Roskilde, med et tredjerangssygehus.

- Jeg kan ikke ene kvinde tage ansvaret for, at Roskilde får dårlig udvikling de næste 10-20 år. Det kan jeg ikke bære på mine skuldre, selv om de er brede, siger Jorun Bech.

Hun lægger ikke skjul på, at det er reaktionerne fra partimedlemmerne i Roskilde, der har fået hende til at skifte holdning.

- Det er klart, reaktionerne har gjort indtryk. Jeg har fået mange mails, og de har ikke vlret lige venlige alle sammen. Så med hjælp fra et par gode kammerater kom jeg frem til, at det kan jeg ikke stå model til, siger Jorun Bech.

Beslutningen om at trække sig som gruppeformand traf hun i løbet af onsdagen og meddelte den på et møde, der var hasteindkaldt til i partiforeningen. Det trak brodden ud af kritikken af hende.

- Som gruppeformand har man en særlig forpligtelse. Man er hele gruppens talsmand og formandens forlængede arm, og det giver nogle bindinger. Dem har jeg frigjort mig af nu. Det giver lidt mindre indflydelse, men jeg skal jo ikke leve af det her, så det går nok, siger Jorun Bech.

Hvordan den nyvundne frihed skal udnyttes, har hun endnu ikke besluttet.

- Jeg vil forsøge at være økonomisk ansvarlig, samtidig med at jeg ikke stemmer for noget, der er til ugunst for Roskilde. Men jeg vil først se svaret fra Sundhedsstyrelsen, før jeg beslutter mig for, hvad jeg vil stemme for, siger Jorun Bech, der tidligst vil meddele sin stillingtagen på mandag - dagen før regionsrådet træffer en afgørelse i sygehussagen.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Roskilde



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk