Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Roskilde
09. februar 2012
Rindom rullede narkoviden ud

Roskilde - 09. september 2010 14:30
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Rindom rullede narkoviden ud til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Rindom rullede narkoviden ud

Roskilde: Lærere og klubfolk i Viby, Dåstrup og Gadstrup fik onsdag en brutal, men humoristisk gennemgang af junglen af narkotika, da overlæge og psykiater, Henrik Rindom, besøgte Syv Sognegård.

Her var omkring 30 fagfolk mødt op for at få gode råd til at håndtere unge med stofproblemer.

- Der er så meget, de unge bliver påduttet, så det hjælper ikke noget at komme og tage det fra dem, hvor de har det godt. Der er en grund til, at de ryger hash. Det kan være dårlige familieforhold eller angst, og hashen får dem til at slappe af. Men i virkeligheden er de alle sammen røvborgerlige og drømmer om hus, hund og børn og vil man hjælpe dem, handler det om at få skabt relationen til dem, lød et af rådene fra Henrik Rindom.

Han har adskillige års erfaring i personer med stofmisbrug og møder gennem sit arbejde på både Hvidovre Hospital og Stofrådgivningen mange mennesker med misbrug. Blandt andet kunne han fortælle om Gamma Butyrolacetone (GBL). Det er et middel til at fjerne graffiti og rense fælge, men er i bylivet også kendt som rusmiddelet Fantasy. I samme familie er Gamma Hydroxy Butyrate (GHB), som ligesom GBL ikke kan spores i urin eller alkotests, selv om de unge drikker det. Problemet er, at de unge stopper med at trække vejret, hvis de overdoserer.

Hestebedøvelsesmiddelet Ketamin er også populært for tiden. Bliver det brugt til at booste en LSD-rus, virker det opkvikkende, mens det alene sløver en person, fortalte Rindom.

Læs mere om mødet med stofeksperten i DAGBLADET torsdag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Roskilde



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk