Ifølge den radikale transportordfører vil der blive mere plads i togene, hvis de kommer på værksted om natten.
Foto: Klaus Holsting
Foto: Klaus Holsting
Send artiklen R: DSB skal bare have alle tog ud at køre til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
R: DSB skal bare have alle tog ud at køre
Sjælland: Når regeringen nu vil bruge en halv millard ekstra om året på forbedringer af den kollektive trafik, behøver det ikke handle om indkøb af nye tog. Ifølge De Radikales transportordfører er vejen frem at få vedligeholdt flere tog i nattetimerne, så de kan være på skinnerne om morgenen.
- Det vil betyde, at alle tog kan køre, når der er myldretid. Det ville være helt logisk, siger Andreas Steenberg til DAGBLADET.
DSB har som bekendt i forvejen store problemer med at skaffe nyt materiel. IC 4-togene virker ikke, og elektriske tog, som er til at skaffe, kan først bruges i større udstrækning i Danmark, når en større del af jernbanenettet om adskillige år er gjort klar til eldrift.
Flere relevante nyheder - Det vil betyde, at alle tog kan køre, når der er myldretid. Det ville være helt logisk, siger Andreas Steenberg til DAGBLADET.
DSB har som bekendt i forvejen store problemer med at skaffe nyt materiel. IC 4-togene virker ikke, og elektriske tog, som er til at skaffe, kan først bruges i større udstrækning i Danmark, når en større del af jernbanenettet om adskillige år er gjort klar til eldrift.
- få nyhedsbrevet
- Vi skal bare sørge for, at de tog, DSB har, kører allesammen. Det er klart det billigste fremfor at købe nye tog, siger Andreas Steenberg.
LÆS mere i DAGBLADET







Ja, men hvis det er tilfældet, Hartmann, at man allerede i dag på klargøringscentrene arbejder i døgndrift, hvorfor er det så et problem, tror du, at alle toge ikke er klargjort om natten?
Man skal måske så bygge en masse flere klargøringscentre, så ALLE kan arbejde om natten? Og er vi så ikke bare tilbage samme sted som før???
DSB personale arbejder vist allerede i mere eller mindre døgndrift. Og hvorfor skulle man ikke kunne udnytte de timer hvor de fleste tog alligevel holder stille?
De øvrige jobtyper, som DU nævner, ved allerede ved ansættelsen, at det er dét, de går ind til.
Kan du få øje på forskellen nu? :-)
Desuden skriver jeg jo ikke, at jeg ikke mener, at det er uforståeligt, at man ikke allerede gør det, blot undres jeg over, at en radikal, der typisk er humanistisk uddannet, kan udtale sig så U-humanistisk!
Desuden ville det jo skabe en masse arbejdspladser, hvis vi skulle have døgnpasning til vores børn - med højere beskatning - eftersom det ville være offentlige arbejdspladser, der intet 'producerer'. Hvad siger en liberal til dét?-