AaB's Jeppe Curth fik scoret kampens eneste mål, da nordjyderne besejrede FC Vestsjælland med 1-0 i en træningskamp.
Foto: Thomas Olsen
Foto: Thomas Olsen
Send artiklen Presset af halvt ynglingehold til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Presset af halvt ynglingehold
2 har anbefalet denne artikel
FC Vestsjællands træner Ove Pedersen var ikke just tilfreds med sit holds indsats mod AaB, da man fredag efterniddag blev besejret 1-0 på egen kunstgræsbane.
- Jeg er ikke tilfreds med vores indsats. Vi spillede sådan set godt i første halvleg, men vi manglede fysisk overskud i anden halvleg. Det var for lidt med momenterne i første halvleg, hvor vi egentlig spillede os frem til gode chancer, siger Ove Pedersen.
Gennem det meste af første halvleg var det FC Vestsjælland, der skabte chancer. Det blev til en lille håndfuld afslutninger, hvor af to i hvert fald kan kategoriseres som store chancer. Lidt typisk for et på papiret stærkere hold kom AaB imidlertid foran, da Jeppe Curth efter et heldigt bandespil på kanten af feltet udnyttede nordjydernes første chance i kampen.
Flere relevante nyheder - Jeg er ikke tilfreds med vores indsats. Vi spillede sådan set godt i første halvleg, men vi manglede fysisk overskud i anden halvleg. Det var for lidt med momenterne i første halvleg, hvor vi egentlig spillede os frem til gode chancer, siger Ove Pedersen.
Gennem det meste af første halvleg var det FC Vestsjælland, der skabte chancer. Det blev til en lille håndfuld afslutninger, hvor af to i hvert fald kan kategoriseres som store chancer. Lidt typisk for et på papiret stærkere hold kom AaB imidlertid foran, da Jeppe Curth efter et heldigt bandespil på kanten af feltet udnyttede nordjydernes første chance i kampen.
- få nyhedsbrevet
I de første 45 minutter var det i det hele taget svært at se forskel på superliga og 1. division. FC Vestsjællands spillere var helt på højde med AaB-spillerne, der kun i ganske få glimt viste et tempo, der berettiger til den bedste danske række. Det skyldtes ikke mindst FCV's arbejdsindsats.
Op mod ynglingehold
Efter pausen skiftede AaB kraftigt ud, hvilket betød, at man havde et halvt ynglingehold på banen, da kampen sluttede.FC Vestsjælland skiftede ikke ud i nær samme tempo, så man burde forvente, at de rutinerede FCV-kræfter kunne få bugt med en flok - i fodboldmæssig forstand - grønskollinger.
Det virkede dog snarere omvendt.
- Vi blev faktisk presset mere efter pausen, da AaB satte deres unge spillere på banen. De spillede godt, og det var vi aldrig i stand til at løse. Det var i det hele taget en kamp på det jævne fra vores side, konkluderer Ove Pedersen, der kunne konstatere, at de mange chancer fra første halvleg ikke blev gentaget i anden halvleg, hvor det kun var sporadiske besøg i AaB's straffesparksfelt. Helt farligt blev det aldrig. Et par gode indlæg og en frisk flugter fra Nicolas Sandberg var, hvad det blev til for FC Vestsjælland efter pausen, hvor de unge AaB-spillere flere gange viste kvikt omstillingsspil. Blandt andet havde den unge kantspiller Jacob Laursen et drøn på den ene opstander.
Næste gang FC Vestsjælland skal i kamp er på lørdag om en uge, når holdet drager til Jylland for at møde Blokhus FC.






