Villy O. Christensen er altid til rådighed for medlemmerne i Patientforeningen. Formanden efterlyser interesse for patienterne i sygehus debatten.
- Et nyt sygehus i Køge vil først og fremmest tiltrække patienter fra hovedstaden - og ikke fra Region Sjælland, siger han.
Send artiklen Politikerne har glemt patienterne til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Politikerne har glemt patienterne
Andre læsere anbefaler:
Det vil blive et Super Satellit Sygehus for Rigshospitalet og andre nedslidte hospitaler i Københavnsområdet. Et nyt sygehus i Køges vil blive hovedstadens foretrukne, og dermed går hele planen af fløjten.
Det siger formanden for Patientforeningen Villy O. Christensen. Argumenterne for et Supersygehus i Køge holder ikke, og derfor håber han planen stadig kan ændres.
- Et sygehus i Køge vil ikke gavne patienter i vores region. Det bliver Sjællands nye sygehus og ikke Region Sjællands. Mange af Region Hovedstadens patienter vil vælge det nye topmoderne sygehus i Køge frem for Københavns nedslidte og beskidte sygehuse. Dermed bliver der ikke ret mange pladser til patienter fra Region Sjælland. Det vil betyde, at patienter fra regionen skal helt til København, siger Villy O. Christensen og henviser til det frie sygehus valg.
Det siger formanden for Patientforeningen Villy O. Christensen. Argumenterne for et Supersygehus i Køge holder ikke, og derfor håber han planen stadig kan ændres.
- Et sygehus i Køge vil ikke gavne patienter i vores region. Det bliver Sjællands nye sygehus og ikke Region Sjællands. Mange af Region Hovedstadens patienter vil vælge det nye topmoderne sygehus i Køge frem for Københavns nedslidte og beskidte sygehuse. Dermed bliver der ikke ret mange pladser til patienter fra Region Sjælland. Det vil betyde, at patienter fra regionen skal helt til København, siger Villy O. Christensen og henviser til det frie sygehus valg.
Altid kø ved Køge
Politik og penge går forud for dem det i virkeligheden handler om. Formanden bor i Næstved, men han er ligeså stor tilhænger af en placering i Ringsted. Daglige trafikpropper på Køgebugt-motorvejen forklarer, hvorfor et supersygehus ikke skal være her.- Regionsformand Steen Bach Nielsen har udtalt, at det er billigere at benytte et privathospital. Det er ikke ligefrem socialdemokratisk politik. Der følger en pose penge med hver enkelt patient uanset bopælsregion. Den vil naturligvis være gavnlig for sygehuset fremtidige økonomi. Men er det den væsentlige årsag til at placere supersygehuset klods op ad naboregionen?, spørger Villy O. Christensen.
Han beklager, at debatten er drejet helt væk fra patienterne.

















Er der længst fra Slagelse til Næstved eller fra Næstved til Slagelse. Så vidt jeg ved, er der lige langt, og dermed er det da også lige meget om borgerne i Slagelse skal køre til Næstved eller om borgerne i Næstved skal køre til Slagelse. Og derfor er det da også lige meget, om Næstved er dårlig at kommer til og fra, som det nævnes. Borgerne på Sydsjælland mener jo nok også, at vejen til Slagelse er dårlig.
I øvrigt er det ikke lettere at komme fra hele Ny Slagelse kommune til Køge frem for til Næstved. Skælskør til Køge → 1 timer og 11 min. Skælskør til Næstved → 38 min. Så det er da vidst ikke helt sandt. Transportiden fra Korsør til Næstved og Korsør til Køge er det samme. Slagelse til Køge er lidt hurtigere end Slagelse til Næstved (ca. 5 min.). Rejsetiden er også hurtigere fra Næstved til Køge end Næstved til Slagelse. Så hvad er forskellen i denne sammenhæng? Men til gengæld får hele Sydsjælland (Vordingborg mv.) tættere til et Akutsygehus, hvis det ligger i Næstved. Og igen er det heller ikke uvæsentligt, at Næstved har næsten 70.000 flere borgerne omkring sig end Slagelse. Generelt er der ikke taget hensyn til borgerne i det gamle Storstrøms Amt. Jeg ved godt der bliver et Akutsygehus i Nykøbing F. Men det bliver jo langt det mindste og nærmest symbolsk.
Hvad angår læger til Slagelse Sygehus. Så kommer der formentlig ikke mange frivillige læger fra Odense, da de i forvejen har et stor sygehus. Det bliver da kun de læger, som Odense Sygehus ikke kan bruge og dermed de mindst kvalificeret.
Med hensyn til rejsetiden mellem Næstved og København contra rejsetiden mellem Slagelse og København. Så er det selvfølgelig den fremtidige rejsetid. Det er jo fuldstændigt værdiløst at gå ind på rejseplanen.dk og forespørge der. Det er i øvrigt gældende ved mange af de argumenter, der bliver brug, at der tages udgangspunkt i nuværende forudsætninger. Og der sker mange ændringer de næste 5-10 år. Man skal regne med, at når broen til Tyskland står klar, vil Sydbanen blive opgraderet. Allerede nu bliver der talt om, at det kun vil tage 2 timer fra København til Hamburg med formentlig timedrift, hvor toget bl.a. stopper i Næstved. Og det vil sige en rejsetid mellem København og Næstved på omkring 30 min. Vestbanen har haft sin opgradering i forbindelse med Storebæltsbroen, så der kommer ikke de store ændringer i forhold til i dag. Det er jo fremtiden, og det er jo det, vi skal forholde os til.
Et af de dårligste argumenter er, at Næstved fik fordel af Politi-forliget, og derfor skal Slagelse have Akutsygehuset. For det første er det ene underlagt staten og det andet Region Sjælland. Men det væsentligste er, at årsagen til at Næstved fik fordel af Politi-forliget var, at Slagelse fik Gardehusarkasseren fra Næstved. Og det er to statsvirksomheder, og dermed endte den kamp 1-1. Dette er en ny situationen, som intet har med Politi-forliget at gøre. Men jeg er godt klar over argumenterne er lidt tyndbenet, alt skal jo bruge....
Til slut vil jeg lige nævne, at Akutsygehuset ikke behøver at ligge sammen med Sikringen og Psykiatrien. Det fremgår jo af to af de fire modeller.
Må jeg erindre om, at stort set INGEN - udover Steen Bach og Ole Drost - er bosiddende i Ny Slagelse kommune - Steen er dog ene om at bo i 4200 Slagelse!!! Hvis Steen virkelig skulle have melet Slagelses kage, havde han da sørget for at Supersygehuset kom hertil, men det har han da afstået fra, selvom dette også var et scenarie tidligere i seancen, så glem nu de beskyldninger. De er langt under lavmålet, men tegner vel egentligt langt hen ad vejen Næstveds fornærmede attitude! Ligesom Henning Jensens sure opstød.
Næstved ligger ganske rigtigt geografisk mere centralt i Regionen; men for at få balance i Regionen på et kort, giver scenarie 2 den bedste spredning til gavn for de fleste. Desuden er Næstved logistisk set en udørk at komme til og fra. Slagelse har gode forbindelser i form af både motorvej og jernbane - placeret midt imellem København og Odense. For hele Ny Slagelse kommunes borgere er det et fakta, at det er lettere at komme til Køge end til Næstved.
Sikringen og psykiatrien skal jo netop placeres sammen med et akutsygehus for at skabe synergieffekt og et attraktivt arbejdsmiljø. Derfor er de to ting uadskillelige. Det var de allerede før Niels Juhl-rapporten!
Dét, der er det økonomiske incitament, er jo, at Regionen vil beholde egne borgere i egen Region, således at vi hindrer at vi skal betale andre Regioner fordi egne borgere skulle vælge andre Regioners sygehusvæsen. Derfor vælger man Køge, for at stoppe udvandringen til Hovedstaden. Dét vil Næstved ikke kunne. Desuden kan man måske i Køge tiltrække borgere fra Region Hovedstaden, hvilket vil give Region Sjælland en kæmpe økonomisk gevinst yderligere!!!
Nu skal Næstved jo ikke glemme, at de for ganske nyligt blev tildelt både politi- og domstolshovedkvartererne for området på bekostning af netop Slagelse. Men dét tales der jo ikke så højt om?-
Og så lige til sidst.... Hvor hulen har du fundet ud af, at der er kortere rejsetid til Næstved fra København??? Kilde udbedes.
Kbh. (Rådhuspladsen) -> Næstved Sygehus: 60 min. *)
Kbh. (Rådhuspladsen) -> Slagelse Sygehus 59 min.
*): Medmindre 'Gedestien' og Køgevej som sædvanligt er overfyldt.
Kbh. (Hovedbanegården) -> Næstved Sygehus: 70 min.
Kbh. (Hovedbanegården) -> Slagelse Sygehus: 66 min.
Tiderne er hentet på krak.dk og rejseplanen.dk.
Men hvis det positive nu skulle ske, at det bliver billigere og der bliver tilført flere penge til den Region, som i øvrigt formentlig ikke eksistere om 10 år. Så er det jo tydeligt, at i hvert fald det nuværende Regionsråd ikke tænker regionalt men mere lokalt. Og så vil der sikkert kun blive udviklet yderligere i Køge, Holbæk eller Slagelse.
Vi betaler alle skat. Hvorfor skal f.eks. Slagelse så have så store investeringer, udvikling og arbejdspladser. Hvorfor fordeles det ikke mere lige mellem byerne på Sjælland og ørerne? Næstved og Roskilde, som befolkningsmæssigt er størst og dermed også bidrager mest til skatten. Hvorfor skal de byer ikke have gælde af de arbejdspladser der oprettes i Region Sjælland?
Er der så ikke en mulighed for at flytte nogle af alle de kommende store investeringer fra Slagelse til Næstved, som ikke har noget med den nuværende sygehusplan at gøre. Her tænker jeg på, at udover det kommende akutsygehus med 465 senge, så skal Slagelse også have psykiatrihospitalet incl. rets-psykiatrien og Sikringen med 190 pladser. Hvorfor kan det ikke flyttes til Næstved?
Eller modsat hvad er begrundelsen for, at Akutsygehuset skal ligge i Slagelse frem for Næstved. Slagelse kommune incl. omegnskommunerne har ca. 235.000 indbyggere. Næstved kommune incl. omegnskommunerne har godt 300.000 indbygere. Jeg mener helt klart, at Næstved ligger mere centralt end Slagelse. Og læger bosiddende i København har kortere rejsetid til Næstved end til Slagelse. Var det ikke også en mulighed? Eller i modsat fald, hvad er begrundelsen for at Akutsygehuset skal ligge i Slagelse (Ja, altså lige fra at Regionsrådsformanden bor i Slagelse og er tidligere borgmester i Slagelse og dermed klart varetager Slagelses interesser).