Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Verden
07. februar 2012
Politiker støtter australsk opposition
Den uafhængige, australske politikere Bob Katter (billedet) bakker op om den konservative oppositionsleder Tony Abbott i forbindelse med arbejdet med at danne en ny regering, efter at valget i August endte med et dødt løb. Katters støtte betyder, at Ton

Verden - 07. september 2010 06:21
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Politiker støtter australsk opposition til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Politiker støtter australsk opposition

En af de tre uafhængige australske politikere, der kan bestemme udfaldet af det australske valg, har valgt side: Oppositionen.
Den uafhængige, australske politikere Bob Katter bakker op om den konservative oppositionsleder Tony Abbott i forbindelse med arbejdet med at danne en ny regering, efter at valget i August endte med et dødt løb.

Katters støtte betyder, at Tony Abbots opposition har lige så mange mandater som den siddende regering med premierminister Julia Gillard i spidsen.

- Jeg bakker op om Abbotts koalition, siger Bob Katter.

Dermed er den endelige afgørelse op til de to sidste to "kongemagere", Tony Windsor og Rob Oakeshott. De forventes at bekende kulør senere tirsdag lokal tid.

Forhandlingerne om magten i Australien har stået på i mere end to uger, efter valget 21. august endte med det første "hung parlament" i 70 år.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Verden



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk