To gulvspande med mønter blev lørdag aften stjålet hos en virksomhed i Gørlev. Politiet fraråder butikejere at modtage mønterne, der skal destrueres.
Foto:
Foto:
Send artiklen Politiet advarer mod at tage imod sorte mønter til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Politiet advarer mod at tage imod sorte mønter
6 har anbefalet denne artikel
Virksomheden Scanmetals A/S i Gørlev havde lørdag aften ubudne gæster.
De stjal to spande fyldt med urensede mønter til en værdi af 10.000-25.000 kroner.
- Hvis der er nogle forretningsdrivende, der får tilbudt mønterne, skal de ikke tage imod dem. De kan kende dem på, at de er næsten helt sorte og kan være kroner, pesos, schweizerfranc eller en anden møntfod, fortæller landbetjent Svend Erik Autzen.
Flere relevante nyheder De stjal to spande fyldt med urensede mønter til en værdi af 10.000-25.000 kroner.
- Hvis der er nogle forretningsdrivende, der får tilbudt mønterne, skal de ikke tage imod dem. De kan kende dem på, at de er næsten helt sorte og kan være kroner, pesos, schweizerfranc eller en anden møntfod, fortæller landbetjent Svend Erik Autzen.
Video viser to drenge
Scanmetals sorterer og genanvender metaller, der stammer fra brændt affald. Pengestykkerne var blevet sorteret i to gulvspande. Men inden de blev afhentet eller sendt videre, nåede to personer at få fingre i dem. På billeder fra virksomhedens overvågningskamera kunne politiet se, at det er to 15-16-årige drenge, der begår indbrud omkring kl. 20.40 lørdag aften.- få nyhedsbrevet
- Det er mønter, der er ubrugelige for den almindelige dansker. De er beskidte, sorte, skæve og brændte. De skal videre til Den Kongelige Mønt (fabrik med eneret på møntproduktion i Danmark, red.), hvor de bliver destrueret. Det er dansk ejendom, som man ikke bare må smide ud, fortæller indehaver af Scanmetals Ejvind Pedersen.







