Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Slagelse
25. maj 2012
Den 16-årige er blandt meget andet tiltalt for at have smadret bagruden på en politibil i Nordbyen ved at kaste en sten mod den i september 2010. Det er ikke første gang, ordensmagtens køretøjer er blevet skadet i kvarteret. Det skete også med denne indsatslederbil, som godt et års tid tidligere fik smadret en siderude.
Foto: Jens Christian Bachmann
Slagelse - 14. februar 2012 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Politiet: Ung kriminel bliver bare ved og ved til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Politiet: Ung kriminel bliver bare ved og ved

3 har anbefalet denne artikel
SLAGELSE: Skal man tro politiet, begår en 16-årig dreng fra Nordbyen i Slagelse den ene alvorlige kriminelle handling efter den anden og er tilsyneladende helt uden for pædagogisk og andre former for rækkevidde.

Han skulle egentlig have været i retten i en såkaldt tilståelsessag engang i december, hvor han oprindeligt ville have erkendt sig skyldig i en lang række lovovertrædelser.

Men i sidste øjeblik trak han sin skyldig-erklæring i flere af sagerne, og så blev der udfærdiget et egentligt anklageskrift mod den unge mand, der så skulle have afgjort sit mellemværende med retssystemet meget snart.

Men nu viser det sig, at også den retssag er blevet udsat, og det skyldes - ifølge politiet - at han igen, hele tre gange endda, har truet et vidne, faktisk et tidligere offer for et af den 16-åriges røveriske overfald, og så skal det forhold også med i den kommende retssag.

Derfor er sagen mod ham atter skubbet ud i fremtiden.

Politiet mener, at den 16-årige er skyldig 11 forskellige forbrydelser - lige fra hærværk, afpresning og besiddelse af hash til vold, trusler og gaderøveri. Udstedelse af "dummebøder", indbrud og overtrædelse af våbenloven er han også tiltalt for.

- Mit indtryk er, at han begår kriminalitet, nærmest hver gang muligheden byder sig. Og det vil sige, når han ikke sidder inde, siger politiassessor Skipper Falsled.

Læs mere i Sjællandske tirsdag eller i vores e-avis.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Slagelse



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk

Læs dagbog fra Caminoen