En 18-årig pige havde fået overført 175.000 kr. fra Frederikssund Kommune, som ikke var hendes.
Send artiklen Pige fik 175.000 for meget i lommepenge til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Pige fik 175.000 for meget i lommepenge
Frederikssund: Det var en noget angrende 18-årig pige, der mandag mødte op i retten i Hillerød til en tilståelsessag. Pigen var sigtet for det, man kalder ulovlig omgang med hittegods, da hun i efteråret fik overført 175.000 kroner fra Frederikssund Kommune, der ikke var til hende.
Pigen fik i forvejen penge fra kommunen til at betale for den kostskole hun gik - og stadig går på, og herudover fik hun også lommepenge. Men de 175.000 kroner, der pludselig røg ind på hendes konto fra kommunen var ikke til hende, hvilket hun også godt var klar over. Hun blev dog så overrasket over de mange penge på kontoen, at hun ringede til sin far for at spørge, hvad hun skulle gøre med pengene. Han bad hende om at overføre 100.000 kroner til sin konto, hvilket pigen derfor gjorde. Det oplyser Peter Østergaard, der er politifuldmægtig hos anklagemyndigheden, Nordsjællands Politi.
Flere relevante nyheder Pigen fik i forvejen penge fra kommunen til at betale for den kostskole hun gik - og stadig går på, og herudover fik hun også lommepenge. Men de 175.000 kroner, der pludselig røg ind på hendes konto fra kommunen var ikke til hende, hvilket hun også godt var klar over. Hun blev dog så overrasket over de mange penge på kontoen, at hun ringede til sin far for at spørge, hvad hun skulle gøre med pengene. Han bad hende om at overføre 100.000 kroner til sin konto, hvilket pigen derfor gjorde. Det oplyser Peter Østergaard, der er politifuldmægtig hos anklagemyndigheden, Nordsjællands Politi.
- få nyhedsbrevet
Men der var stadig mange penge på pigens konto, og hun begyndte at leve "det glade liv", og købte en masse ting til sig selv. På kostskolen opdagede man dog, at der var nogen lunkent ved hele situationen, og det blev på den måde opdaget, at pengene pigen brugte af, slet ikke var hendes egne.
Den 18-åriges far var i mellemtiden gået bort, og de 100.000 kroner, der var blevet overført til hans konto, var forsvundet ud i det blå. Pigen havde selv nået at bruge 35.000 kroner af de tilbageværende 75.000 kroner på hendes konto, og kommunen fik derfor kun 40.000 kroner tilbageført.
- Hun tog det stille og roligt i retten, og var godt klar over, at hun har gjort noget forkert. På grund af omstændighederne er pigens straf endnu ikke udmålt, men hun får en betinget dom, fortæller politifuldmægtig, Peter Østergaard.








