De tyske ICE-tog er hurtige og bekvemme. For pendlerne har der dog flere gange været adgang forbudt.
Send artiklen Pendlere smidt af toget til din ven.
Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
Pendlere smidt af toget
4 har anbefalet denne artikel
Andre læsere anbefaler:
Næstved: En dag i juli fik Jan Jensen mulighed for at slippe lidt tidligere fra sit job i København. En kærkommen lejlighed til at nyde en smuk sommeraften hjemme i Vordingborg.
Som erfaren pendler tjekkede han DSBs hjemmeside, og kunne med glæde konstatere, at der ingen anmærkninger var ved afgang 15.26 til Berlin med lokale vogne til Nykøbing/Falster.
Heller ikke på Københavns Hovedbanegård var der noget, der antydede, at der skulle være problemer. Så Jan Jensen sætter sig godt til rette i de magelige sæder i det tyske ICE-tog.
Flere relevante nyheder Som erfaren pendler tjekkede han DSBs hjemmeside, og kunne med glæde konstatere, at der ingen anmærkninger var ved afgang 15.26 til Berlin med lokale vogne til Nykøbing/Falster.
Heller ikke på Københavns Hovedbanegård var der noget, der antydede, at der skulle være problemer. Så Jan Jensen sætter sig godt til rette i de magelige sæder i det tyske ICE-tog.
- få nyhedsbrevet
Men kort efter kommer meddelelsen: Lokale rejsende skal forlade toget.
- Jeg tror, at DSB mistede et par kunder den dag, konstaterer Jan Jensen, der er formand for pendlerklubben på Sydbanen, tørt.
Tre kvarter forsinket
Og netop denne dag har ikke været den eneste med problemer.I alt 14 gange alene i juli har DSB ikke været i stand til at hægte lokale vogne på de internationale tog og i flere af de tilfælde har pendlerne fået besked på at tage det næste tog. Ankomsten til Næstved og Vordingborg blev tre kvarter forsinket.
- Det her er bestemt ikke det som DSB har lovet os, siger pendlerformand Jan Jensen.
- Sådan kan man ikke behandle sine faste kunder, siger han.








