Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Lokal>> Furesø
07. februar 2012
Offentlig sjusk belaster virksomhederne
2000 lokale selvstændige skal igennem et gebyr-cirkus, fordi politikerne ikke har sat sig ind i sagen om den nye affaldslov. Venstrepolitikeren Nick Allentoft er overrasket.

Furesø - 08. september 2010 06:00
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Offentlig sjusk belaster virksomhederne til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Offentlig sjusk belaster virksomhederne

Andre læsere anbefaler:
Furesø: Kritikken af de nye og forhøjede renovationsgebyrer for virksomhederne breder sig. I første omgang var det Fokus-listens Lars Carpens, der i byrådet voldsomt kritiserede, at Furesø Kommune sendte nye regninger for affaldshåndtering ud, selv om virksomhederne allerede har indbetalt gebyrer i indeværende år. De indbetalte beløb tilbagebetales, men samtidig sendes nye opkrævninger ud.

Formanden for Miljø-, Teknik- og Erhvervsudvalget Preben S. Pettersson har peget på, at kommunen er forpligtet til at opkræve de nye gebyrer, da det er regeringen, der står bag. Miljøstyrelsen har dog først nu udsendt de relevante bekendtgørelser, så kommunen har kunnet administrere ordningen.

I byrådet kaldte Lars Carpens det for "gebyrer med tilbagevirkende kraft", og han efterlyste en høring om sagen, som det ses på andre områder, hvor taksterne fastsættes.

Nu melder Venstres byrådsmedlem Nick Allentoft sig i koret af kritikere. Han er meget overrasket over, at byrådet forelægges en sag, som ingen af de ansvarlige politikere åbenbart har sat sig ind i. Det skriver Frederiksborg Amts Avis onsdag.

- I Furesø skal op mod 2000 lokale selvstændige nu gennem et gebyr-cirkus, fordi ingen tilsyneladende aner, hvad der foregår. Det havde klædt vores "bedre, smartere og billigere" mantra at følge de fine ord netop her, og sendt sagen til fornyet behandling i forvaltning og fagudvalg. Det havde været meget bedre for os alle, og meget smartere, fordi det ville give tid, mens ministeriet tænker sig om, og billigere, fordi en masse virksomheder ville kunne koncentrere sig om deres forretning frem for offentlig sjusk, siger Nick Allentoft.

Læs mere om sagen i Frederiksborg Amts Avis onsdag.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Lokal >> Furesø



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Kontakt redaktionen
Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk