Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Verden
10. februar 2012
Obama i slutspurt for sundhedsreform
Barack Obama taæer for sin sundhedsreform på George Mason University i Fairfax, Virginia.

Verden - 19. marts 2010 17:08
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook

Send artiklen Obama i slutspurt for sundhedsreform til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Obama i slutspurt for sundhedsreform

Kongressen står over for en historisk afstemning, når den søndag tager stilling til en reform af USA's sundhedssektor, siger præsident Obama.
Der venter en hård afstemning forude, når Repræsentanternes Hus skal stemme om den sundhedsreform, som USA's præsident Barack Obama kæmper for.

Det sagde præsidenten i en tale i Fairfax, Virginia, hvor han fredag talte forud for den afstemning, der ventes at finde sted søndag.

- Vi er nået til et punkt, hvor vi vil gøre noget historisk i denne weekend, sagde han til sine jublende tilhængere.

Sundhedsreformen er en af Obamas hjertesager. I sin tale i Virginia gentog han, at den kommende reform vil stoppe forsikringsselskabernes udplyndring af amerikanerne og give amerikanske borgere garanti for, at de ikke vilkårligt smides ud af forsikringsselskaberne.

- Vil vi acceptere et system, der tjener forsikringsselskaberne frem for den amerikanske befolkning?, spurgte Obama og fik buh-råb som svar fra tilhørerne.

- Hvis vi taber afstemningen, vil forsikringsindustrien fortsat løbe løbsk i Amerika, advarede han.

Obama understreger, at tiden er inde til at få gennemført en reform på sundhedsområdet - noget, som flere andre præsidenter har prøvet før ham, men ikke er lykkedes med.

- Behovet er stort. Chancen er her. Og det er nu, vi skal gennemføre reformen, understreger han.

Sundhedsreformen har splittet USA. Republikanerne står fuldstændig samlet i deres afvisning og siger, at det vil være for kostbart og gøre amerikanerne usikre på deres rettigheder.

Obama fastholder, at det er nødvendigt for at give 31 millioner amerikanere, der er uforsikrede, en sygesikring.

Fredag sagde den demokratiske leder i Repræsentanternes Hus, Steny Hoyer, at Demokraterne har tilstrækkeligt med stemmer til, at forslaget kan vedtages ved afstemning, der ventes at finde sted søndag ved 19-tiden dansk tid.

Obama har udskudt en planlagt rejse til Indonesien og Australien for at blive hjemme og følge den afgørende afstemning til dørs.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Verden



SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk