Du er her:  Forsiden >> sn.dk>> Sjælland>> Oasis
08. februar 2012
Oasis er ankommet til USA
Oasis of the Seas ankommer til Ft. Lauderdale i Florida efter to ugers sejlads fra værftet i Finland. Fotos: Scanpix

Oasis - 14. november 2009 00:36
Print artiklen Tip os Tip en ven Del på facebook Web-TV

Send artiklen Oasis er ankommet til USA til din ven.

Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Indskriv din e-mailadresse og bliv informeret om opdateringer af denne og lignende artikler via mail.
E-mailadresse:

Oasis er ankommet til USA

Andre læsere anbefaler:
Verdens største krydstogtskib "Oasis of the Seas" ankom fredag til Ft. Lauderdale i Florida efter en sejrtur på over 12.000 kilometer. Skibet har været undervejs i to uger fra skibsværftet i Turku i Finland, ned gennem den Botniske Bugt, Under Storebæltsbroen og hele vejen over Atlanterhavet.

Den største udfordring undervejs var at få kæmpeskibet under Storebæltsbroen. Det lykkedes som bekendt ved hjælp af teleskopskorstene, høj fart og lavvande at få sat skibet så meget ned i søen, at der var godt en halv meter fra toppen af det store skibs skorstene til undersiden af Storebæltsbroen.

Sejladsen under broen blev i øvrigt fulgt at flere tusinder danskere, som havde taget turen til Revspidsen ved Korsør og de nærliggende strande for på nært hold at se, om skibet kunne komme under broen.

Fra Ft. Lauderdale er det meningen at kæmpeskibet skal sejle ud med krydstogtgæster, som skal besøge en lang række destinationer i Carabien.

Video: Oasis ankommer til Florida

Oasis er ankommet til USA
En flåde af mindre skibe fulgte Oasis de sidste sømil ind til Ft. Lauderdale.

Tilbage til forsiden  >> sn.dk >> Sjælland >> Oasis


SN.dk - Nyhedsbrev

SN.dk - Nyhedsbrev

Tilvalg: (2 nyheder per kategori)

Sjælland
Danmark
Verden
Sport
Biler
Allerød
Egedal
Faxe
Fredensborg
Frederikssund
Furesø
Greve
Gribskov
Halsnæs
Helsingør
Hillerød
Holbæk
Høje-Taastrup
Hørsholm
Ishøj
Kalundborg
Køge
Lejre
Næstved
Ringsted
Roskilde
Rudersdal
Slagelse
Solrød
Sorø
Stevns
Vordingborg

Hvornår vil du modtage nyhedsbrevet

07.30 14.30

Jeg accepterer vilkårene for at modtage SN.dk nyhedsbrevet.

Tip os
Del din historie eller billeder med sn.dk